Güncel

Huawei ABD'ye dava açmaya hazırlanıyor!

Huawei, yaşanan ABD krizi ile ilgili olarak önemli açıklamalarda bulundu.


Huawei, yaşanan ABD krizi ile ilgili olarak bir açıklamada bulundu. Konu hakkında açıklama yapan firma; ''ABD’li milletvekilleri geçen yaz Huawei'yi hedef alan bir yargısız infaz yasası çıkardı.

Huawei ABD'ye dava açmaya hazırlanıyor!

2019 Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasası, belirli Huawei ekipmanlarına geniş bir yasak koyuyor: Federal kurumlar bunları tedarik edemez, federal müteahhitler kullanamaz ve federal kredi ve hibe alıcıları, Huawei ekipmanlarını satın almak için devlet fonlarını kullanamaz.

Savunma sekreteri, “makul bir şekilde inanıyorsa”, Çin hükümetine ait olmaları, kontrol edilmeleri veya başka bir şekilde bağlı olmaları durumunda bu yargısız infaz diğer şirketler için de geçerli oluyor. Ancak bu ceza, doğrudan ve kalıcı olarak, temyiz veya itiraz hakkı olmadan yalnızca Huawei'ye uygulanıyor.

Dahası bu yargısız infaz, Huawei'ye suçlamaları reddetme, savunmasında delil sunma veya tarafsız hakemlerin gerçeği ortaya çıkartmak için diğer prosedürlerden faydalanma imkanını sağlamıyor. Aksine yasa, Huawei'yi suçlu ilan ediyor ve Huawei'yi ABD pazarından çıkarmak amacıyla net kısıtlamalar getiriyor.

Bu durum, ABD Anayasasının yasakladığı, “yasama organının yargılaması” dayatmasıdır. Dünyanın dört bir yanındaki diğer hükümetler, Huawei’nin Çin hükümetinin bir aracı olmadığını, Huawei’nin siber güvenliği geliştirmek ve en iyi teknolojileri uygun fiyatlarla sağlamak için çalışmak istediğini biliyor.

Bu diğer hükümetler, ABD’ye rağmen Huawei ile birlikte ilerliyorlar. Amerikan halkının en iyi umudu, ancak hukukun üstünlüğünün kabulüne dayanabilir.'' sözlerine yer verdi.

Tüm bu açıklamaların ardından Huawei mahkemeden, tahdit beyannamesini anayasaya aykırı ilan etmesini isteyen bir dava açtı. 28 Mayıs 2019 tarihinde dava dilekçesi Texas mahkemelerine sunuldu. Bakalım dava sonucu hangi yönde olacak? Peki ya siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

Düşüncelerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.