Güncel

Huawei, Android’e rakip işletim sistemi geliştirecek

Google tarafından Android lisansının iptal edilmesi ve ardından gelen erteleme kararı sonrasında Huawei yeni bir işletim sistemi ile cevap verecek.

Huawei, Android’e rakip işletim sistemi geliştirecek

Google tarafından Android lisansının iptal edildiği ve ardından bu kararın belirli bir süre askıya alındığı bildirilmesi sonrasında Huawei bu duruma karşı yeni bir işletim sistemi geliştirerek Android’in karşısına çıkma kararı ile gündeme geldi.  

Huawei, Android’e rakip işletim sistemi geliştirecek

ABD hükümetinin ani bir kararla Huawei’yi kara listeye almasıyla başlayan ve GoogleIntelQualcomm gibi şirketlerin de Huawei ile olan iş birliklerini sonlandırma kararlarıyla birlikte devam eden sürecin ardından yapılan açıklamalarda alınan bu kararların 90 süre ile ertelendiği duyurulmuştu. Yaşanan bu gelişmelerin ardından Huawei gelecekte Android’i kullanmaya devam edebilecek ancak Play Store gibi ana servislere erişim sağlayamayacak. Çinli şirketin açıklamalarına göre böyle bir durumla karşılaşma olasılıklarına karşı bazı önlemler aldıkları ve uzun zamandır bu konuyla ilgili çalışmalar gerçekleştirdikleri belirtiliyor. Elde edilen bilgilere göre Huawei uzun zamandır bir işletim sistemi üzerinde çalışmalar gerçekleştiriyor. Üst düzey Huawei yetkilisi Tim Watkins tarafından Financial Times’a yapılan açıklamalarda şirketin Android’e alternatif olarak kendi işletim sistemini kullanıma sunmak için hazır olduğu ifade ediliyor.  Aktif olarak test edilme çalışmaları gerçekleştirilen işletim sisteminin çok yakın bir tarihte kullanıcılara tanıtılması beklenirken, Amerika Hükümeti ve Amerikalı şirketlerin yaptırımlarına karşı Huawei önlemini almış gibi görünüyor.

Huawei işletim sistemi ile savaş açacak

Huawei tarafından yakın bir tarihte tanıtılması beklenen ve şimdiden büyük merak konusu olan yeni işletim sisteminin kullanıcılarına tüm ihtiyaçları için akıcı ve yenilikçi bir deneyim sunması beklenirken, uygulama desteği konusunda bir takım sorunlar yaşayabileceği düşünülüyor. Dünyada çok fazla sayıda kullanıcı tarafından kullanılan Facebook, WhatsApp, Instagram, Gmail vb. popüler uygulamalara destek veremeyen bir işletim sisteminin kullanıcılar tarafından ne kadar talep göreceği büyük merak konusu. Yazılım konusunda kendine güvenen şirket ise bu kararı ile Android’e resmen savaş açıyor.

Yorumlar
Ersoy
Windows mobıle gibi cakılma ihtimali yüksek bi ara kullanılıyodu yanlıs hatırlamıuosam nokıa felan hepsı çöp oldu.belkıde tüm uzak dogulular birleşirse bişey olur oda bi film senaryosu gibi :) huawei acilen bu işi çözmeli borsadada patlamıs heralde.apple kullanmaktansa huawei kullanan cok kullanıcı var.kahrolsun amerıkan emperyalızmı :)
Cevapla
yakup
huawei yapacağı yeni işletim sisteminde nasıl olacak işletim sisteminde sıkıntı problem yaratacakmı ve satış potonsiyeli ulaşabilcekmi ilerleyen zamanlarda göreceğiz
Cevapla
Quick1903 King Youtube
Tizen Os diye sistem vardı ne oldu ona?
Cevapla
Uğur
Dostum bu başlıkla ne ilgisi var Tizenin. Tizen Samsung firmasının TV lerde kullandığı bir işletim sistemi. Telefonda değil.
Opdima
Adam zaten ne oldu ona diyor Huawei’yle bağdaştırmıyor. Ahmet sakin ol şampiyon.
Ahmet
Samsung'un işletim sistemi o kardeş. Burada Huawei'den bahsediliyor.
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.