Güncel

Huawei CEO’su iPhone itirafıyla şaşırttı!

Huawei CEO'su Ren Zhengfei, yaşanan olayları değerlendirdiği bir röportajında; Apple'ı öğretmeni olarak gördüğünü dile getirdi. Detaylar haberimizde.


Yapılan yaptırımlara karşı gelebilecek yeni bir yaptırımın Amerikalı şirketlere özellikle de Apple'a büyük zarar vereceğini söyleyen Huawei CEO'su Ren Zhengfei, yaptığı bir röportajda ailesi için Apple ürünleri satın aldığını ve iPhone ekosistemini beğendiğini söyleyerek, Apple'ı öğretmeni olarak gördüğünü ifade etti.

Huawei CEO’su iPhone itirafıyla şaşırttı!

Geçtiğimiz hafta Amerika başkanı Trump tarafından kara listeye alınan Huawei, bilindiği üzere artık ABD merkezli şirketler ile iş yapamıyor. ABD Ticaret Bakanlığı tarafınca kara listeye alınan Huawei'nin Android lisansı iptal edilmişti. Google’ın yazılım ambargosunun yanı sıra Microsoft, Qualcomm ve Intel gibi ABD merkezli firmalar da Huawei ile olan işbirliklerini askıya almışlardı.

Bu durumdan en çok zarar görecek ismin Apple olacağı düşünülüyor. Zira Amerika ile Çin arasındaki ticari savaştan ve Huawei’ye yönelik adımlardan dolayı Apple’a bir Çin yasağının gelebileceği konuşuluyor.

Mobil anlamda ve nüfus dolayısı ile Çin pazarı çok büyük olduğundan dolayı böyle bir yasağın Apple’a milyar dolarlar kaybettireceği, gelirlerinin de ciddi bir bölümünü eriteceği ifade ediliyor. Son günlerde Çin vatandaşları arasında da Huawei’ye destek olmak adına Apple’ın boykot edelim tarzında söylemler bulunuyor.

Bu durum hakkında çok açık ve net bir açıklama yapan Huawei kurucusu Ren Zhengfei; Çin merkezli bir Apple yasağının olmayacağını, olması durumunda ise bunu protesto edeceğini belirtiyor.

“Amerika Birleşik Devletleri'nin önündeyiz. Gerilerinde olsaydık, Trump'ın bize saldırması gerekmeyecekti.” diyen Zhengfei, kendisinin bir politikacı olmadığını ve politik tartışmalara da girmek istemediğini ancak bir şekilde bu tartışmaların merkezinde kaldığını ifade etti.

”iPhone’un iyi bir ekosistemi var ve ailem yurt dışındayken, hala iPhone’ları satın alıyorum. Bu yüzden dolayı bir kişinin Huawei’ye olan sevgisi diğer kişilerinde Huawei telefonları seveceği anlamına gelmiyor.” ifadelerine yer veren Zhengfei açıklamanın devamında ise; “Apple benim öğretmenim, alana liderlik yapıyor. Bir öğrenci öğretmenine karşı gelmez. Asla.” dedi.

Yapılan bu açıklamanın gerçekten çok büyük ve önemli olduğunu ayrıca belirtelim.

Yorumlar
Mete
Bu adam doğru söyler zira yeni çıkan huawei modeller tamamen apple kopyası o nedenle de taklitçi zihniyet bunlar iyice bir araştırın aslında iphone dan sonra bütün telefon üreticileri taklit geliyor bana ama ne yapalım paramız yetmediğinden lg kullanıyoruz..
Cevapla
vatandaşlar.
bu adamdan hüveiye fayda gelmez.appleyi ve abdyi koruyor. huvei,yi bitirirse bu kişi bitirecek..korkak ve abd.kölesi. hükümetine söyle appleyi ve abd mallarını yasaak etsin.. kedi gibi adam..birde pis pis gülüyor..jeo .. bu kişinin yüzünden elimizdeki hüveeileri satacağız..birdahada huveyi almayacağız. ikinci el..p 30..2400 lira veriyorlar..hep bu kişinin yüzünden..
Cevapla
Mete
Özür dileyerek keşke sende bu çakma iphone lara bu kadar para vermeyeseydin zira şu anda bu olay olmasa bile ikinci elde zaten fiyatı acaip düşüyor ben mare 10 lite aldın 2400 e bir hafta sonra fiyatı 1800 tl ye kendileri düşürdü birde zaten yüksek sar değeri yüzünden bende baş ağrısı yaptı bende mwcburen sattım ve lg aldım inan doğru söylüyorum karalamak için değil ve kaça sattım 1450 tl ye daha 1 aylık cihaz..
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.