Güncel

Huawei CFO'sunun ABD'ye iade süreci başladı

Geçtiğimiz aylarda Kanada'da tutuklanan Çinli Huawei CFO'su Mıng Vancou'nun ABD'ye iade süreci başlatıldı.

Huawei CFO'sunun ABD'ye iade süreci başladı

Kanada Federal Adalet Bakanlığı, ABD’nin İran yaptırımlarını delmek için sahtekarlık yaptığı gerekçesiyle daha önce Kanada’da tutuklanan ve kefaletle serbest kalan Çinli teknoloji şirketi Huawei'in Mali İşler Direktörü Mıng Vancou'nun ABD’ye iade sürecini başlattı

Huawei CFO'sunun ABD'ye iade süreci başladı

Kanada Federal Adalet Bakanlığından yapılan açıklamada, Mıng Vancou'nun ABD'ye iade sürecinin başlatıldığı duyuruldu. Kanada'nın, hukukun üstünlüğüne tabi bir ülke olduğu vurgulanan açıklamada, davadaki delillerin kapsamlı ve özenli bir şekilde incelenmesinin sürdüğü kaydedildi.

Mahkeme süreci 6 Mart 2019'da başlayacak

İade duruşmasında Mıng Vancou’nun suçlu olup olmadığına ilişkin bir karar verilmeyeceği hatırlatılan açıklamada, iade halinde davanın ABD'de görüleceği ifade edildi. Açıklamada, Federal Adalet Bakanlığının mahkeme süreci için yetkilendirdiği British Columbia Eyalet Yüksek Mahkemesi'nin 6 Mart Çarşamba günü iade duruşmasının ilk oturum tarihini belirleyeceği bildirildi.

Geçen yıl Vancouver’da tutuklanmış ve kefaletle şartlı salıverilmişti

Huawei’nin sahibi Ren Zhengfei’nin kızı ve şirketin CFO'su Mıng Vancou, ABD’nin İran’a yönelik yaptırımlarını delmek suçlamasıyla 1 Aralık 2018'de Kanada’nın Vancouver kentinde tutuklanmıştı. 3 gün süren kefalet duruşmasının ardından, davaya bakan Kanadalı Hakim William Ehrcke, Mıng'ın ABD'nin resmi iade talebini beklerken 10 milyon Kanada doları kefaletle şartlı olarak salıverilmesine hükmetmişti.

Çin de 2 Kanadalıyı tutuklayarak misillemede bulunmuştu

Mıng'ın tutuklanmasının ardından Çin, Kanadalı eski bir diplomat olan Michael Kovrig ile iş adamı Michael Spavor’u, ulusal güvenliği tehlikeye atan faaliyetlerde bulunma iddiasıyla tutuklamıştı. Çin ayrıca, uyuşturucu kaçakçılığı davasından, 2016 yılında 15 yıl hapis cezasına çarptırılan bir başka Kanada vatandaşı Robert Schellenberg'i de yeniden yargılayarak ölüm cezasına mahkum etmişti.

Asıl sebep ticaret savaşları

Her ne kadar yapılan açıklamalarda farklı ifadeler yer alsa da Çinli bir şirketin CFO'sunun tutuklanmasının ardındaki ana sebep ABD ile Çin arasında yaşanan ticaret gerilimi. İki ülke arasında yaşanan bu gerilim yüzünden birçok Çinli marka ABD pazarında yer alamıyor. Huawei de ABD pazarında bulunmayan markalardan biri. Hatta birçok ABD askeri üssünde Huawei marka cihazların kullanılması da yasak. ABD makamlarının iddiaları göre Huawei ürünleri casusluk amacıyla kullanılıyor. Huawei ise bu iddiaları kesin bir dille reddediyor. 

Son yıllarda atağa kalkan Huawei dünya akıllı telefon pazarında ABD'li Apple'ı geçerek en çok satan ikinci telefon markası olmuştu. Firmanın önümüzdeki yıllarda Güney Koreli rakibi Samsung'u da geçerek birincilik koltuğuna oturması da bekleniyor. 

Yorumlar
Aynur
Huawei telefon kullanmıştım öyle başka berbat bi’ telefon kullanmadım. Şikayet var sitesine bakarsanız zaten ne kadar rezil bi’ marka olduğunu hemencicik anlarsınız almayın aldırmayın açık ve net
Cevapla
Kültigin
Kesinlikle katılmıyorum!
Timothy
Göktürk yazıtlarının ne kadar haklı olduğu ortada, bu Çin’den ve Çinlilerden asla adam olmayacak.
Cevapla
Kültigin
Göktürk yazıtlarından bahisle Çin'i eleştiren timo'thy'!
Misafir
atalar o zamandan uyarmış ne varsa eskilerde var
Tugba
Adam dogru soylemis ad hominem’e basvurcaniza kafanizi kullanin Hakan ve Kadir Beyler ^^
Hakan
Senin adam olma anlayışın ne acaba.
Kadir
Kullandığın Timothy ismi bile batı hayranlığını gösteriyor
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.