Huawei Mate 20 Pro gözünden İstanbul'un mantarları! - Page 1

İstanbul’un en önemli doğal alanlarından biri olan Belgrad Ormanı, yararlı ve yenilebilir nadide mantarlar haricinde, dünyanın en zehirli mantarı olarak gösterilen Köygöçüren mantarına da doğal ev sahipliği yapıyor.

Huawei Mate 20 Pro gözünden İstanbul'un mantarları! - Page 2

Binlerce farklı mantar türüne ev sahipliği yapan ve bu konuda Türkiye’nin en büyük ekolojik değerleri arasında gösterilen İstanbul Belgrad Ormanı’nda görüntülenen bazı çok değerli mantar türleri, dünyada da ciddi anlamda şöhret sahibi

Huawei Mate 20 Pro gözünden İstanbul'un mantarları! - Page 3

Kırmızı Reishi veya Ganoderma Lucidum mantarının ticari anlamda çok önemli bir değeri var, çünkü bu mantar cinsi Ölümsüzlük Mantarı olarak biliniyor. Asya ülkelerinde özel olarak yetiştirilen mantarın gramı yüzlerce liraya satılıyor.

Özellikle geleneksel Çin ve Japon tıbbında çok uzun zamandır kullanılsa da mantarın hastalıklara iyi geldiğine dair hiçbir bilimsel veri bulunmuyor. Türkiye’de doğal ortamlarda kendiliğinden yetişen bu türe İstanbul Belgrad Ormanı’nda sıkça rastlamak mümkün.

Huawei Mate 20 Pro gözünden İstanbul'un mantarları! - Page 4

Dünyada nadir bulunan Matsutake Mantarı, Türkiye’de tamamen doğal alanında, sedir ağaçlarının altında yetişiyor. Dünyanın en pahalı yiyecekleri arasında gösterilen Matsutake Mantarı, ülkemizde köylüler tarafından kilosu ortalama 20 TL’ye satılıyor.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.