Güncel

Huawei Nexus 6P'nin tasarımı ZTE'den mi çalındı?

Huawei Nexus 6P'nin tasarımı ZTE pazarlama müdürüne göre ZTE Grand S'den kopyalandı.

Huawei Nexus 6P'nin tasarımı ZTE'den mi çalındı?

Google'ın geçtiğimiz günlerde düzenlediği etkinlikte arkasında cam bölümün yer aldığı Huawei Nexus 6P modelini tanıtmasının ardından spekülasyonlar bitmek bilmedi. Google'ın ve Huawei'nin neden Nexus 6P'de böyle bir bölüme yer verdiği halen tartışılırken bugün cihazın tasarımının kopyalandığı iddia edildi.

1443794016_img20151002164721.jpg

Çinli ZTE firmasının pazarlama müdürü Lu Qian Hao, Çin'in sosyal mikro bloğu Weibo'da yaptığı paylaşımda yeni Nexus 6P'nin özgün tasarımına gönderme yaparak bu tasarımın ZTE Grand S modelinden kopyalandığını iddia etti. İki şirket arasında yeni başlayan çekişmenin merkezinde aşağıdaki resimdeki gösterildiği gibi iki cihazda da siyah bölüm mevcut. İki cihaz arasında benzerlik var ancak bunun yaygara koparacak kadar bir benzerliğin olmadığını belirtmek gerekiyor.

1443794031_img20151002164706.jpg

Huawei'den  henüz ZTE'nin suçlamalarına cevap verilmiş değil. Huawei, Nexus 6P'de zaten NFC ve sinyalizasyon bağlantılarını artırmak için yukarıda belirtilen siyah cam bölümü tercih ettiğini açıklamış durumda. Eğer ZTE'nin elinde bu bölüme dair bir patent yoksa Huawei'ninde bunu pek kaale alacağını şahsen düşünmüyorum. Günümüzde bir çok cihazın tasarımı zaten birbirlerine benzerlik gösteriyor.

Sizin bu konudaki görüşünüz nedir? Gerçekten de Huawei, Nexus 6P'nin tasarımını ZTE Grand S'ten kopyalamış olabilir mi?

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.