Güncel
Huawei Watch GT2, 45 günde 1 milyon sattı

Huawei Watch GT2, 45 günde 1 milyon sattı

Çin merkezli teknoloji üreticisi Huawei'nin geçtiğimiz günlerde Türkiye'de de satışa sunduğu yeni akıllı saati Huawei Watch GT2, kullanıcılardan ilgi gördü. Satışa çıkmasının ardından 45 gün içinde 1 milyondan fazla sattı.


ABD ile süregelen ambargo nedeniyle telefon satışlarında zor günler geçiren Huawei, yeni ürünlerini art arda piyasaya sürmeye devam ediyor. Bunlardan biri de akıllı saatlerinin yeni sürümü olan Huawei Watch GT2. Saat, dünya genelinde kullanıcılardan ilgi görürken, şirketten yapılan açıklamaya göre cihaz 45 gün gibi bir sürede 1 milyonun üzerinde satmayı başardı. 

Bu rakamın bir diğer önemli yanı ise ilk saate göre çok daha kısa sürede Huawei'nin 1 milyonluk satış rakamını geride bırakması oldu. Eylül ayında Almanya'da duyurusu yapılan ürünün 42 ve 46 mm boyutlarında iki farklı modeli bulunuyor. Cihazın 46 mm sürümünün Türkiye fiyatı ise yaklaşık 1499 TL.

Huawei Match GT 2 kurulumu

Saatin kurulumu çok zor değil. Hem iOS hem Android işletim sistemi ile uyumlu olan saati telefona bağlamak için Huawei Sağlık (Health) uygulamasını kullanmak gerekiyor. Saatin neredeyse tüm özellikleri her iki işletim sisteminde de çalışıyor. Ancak stres ölçümü ve müzik kontrol gibi özellikler sadece Android işletim sisteminde çalışıyor.

Huawei Sağlık uygulamasını kurup saati tanımladıktan sonra birkaç saniye içinde bağlantı sağlanıyor. Sağlık uygulaması önemli. Zira saatle ilgili birçok ayarı bu uygulama üzerinden takip ediyoruz. Ayrıca Huawei Watch GT 2 normalde bütün etkinliklerin takibini 24 saatlik olarak gösteriyor. Geriye doğru istatistiki bilgi Sağlık uygulamasından görülebiliyor.

Uygulama üzerinden egzersiz kayıtları, Nabız durumu, Uyku durumu, Kilo (akıllı bir tartı eklerseniz) ve Stres durumunu gözlemleyebiliyorsunuz.

Huawei Match GT 2 kullanım

Gerekli bağlantıları yaptıktan sonra saati kullanmaya başlıyorsunuz. Wath GT 2 gerçek zamanlı kalp ritmi takip edebiliyor. Bunun için arka yüzünde bulunan iki adet optik atış hızı sensörünü kullanan akıllı saat 24 saatlik kalp ritm değerlerini gösteriyor. Ayrıca saatte uyku takibi (ki markanın akıllı bileklerinin birçoğunda da bulunan bir özellik) ve stres takibi özelliği bulunuyor.

Saatin 46 mm kasası yeterince büyük. Özellikle erkekler için tasarlanan bu kasanın kadınlara pek uygun olmayacağını düşünüyorum. Kadınlar ailenin 42 mm kasa boyutundaki sürümüne yönelebilir. O ürün tasarım olarak daha kibar ve estetik.

Saat arayüzleri (şimdilik) değiştirilemiyor

Kullanım anlamında bir akıllı saatin birçok işlevine sahip olan akıllı saatte 14 farklı arayüz var. Watch Faces adı verilen bu arayüzleri saat üzerinden seçip değiştirebiliyorsunuz. Ancak bu arayüzleri değiştirmek ya da farklı arayüzler kullanmak şimdilik mümkün değil. Bu özelliğin yurtdışında açık olduğunu ama Türkiye'de kullanımda olmadığını belirteyim. Aldığım duyumlara göre bu özellik bir süre sonra ülkemizde de kullanıma sunulacak.

Huawei Watch GT 2 sportif aktivite takibi

Akıllı saat envai çeşit sportif aktiviteyi takip edebiliyor. Bunlar arasında havuzda yüzme, denizde yüzme, açık alanda koşu, kapalı alanda koşu ve tırmanma gibi seçenekler var. Bütünleşik olarak GPS ve Glonass desteği olan saatte bu özellikler sportif aktivitelerle birleşince ürünün harika bir aktivite saatine dönüştüğünü görüyoruz.

Huawei Watch GT 2 telefon görüşmesi

Watch GT 2 aynı zamanda telefon üzerinden sesli görüşme yapma imkanı da sunuyor. Bunun için akıllı saatin üzerinde hoparlör ve mikrofon yer alıyor. Sesli görüşmelerde ses kalitesi gayet başarılı ve telefonu açmadan da görüşme yapabiliyor ve sonlandırabiliyorsunuz. Özellikle araç kullanırken işe yarayacak bir özellik.

Huawei Watch GT 2 müzik dinleme

Saatte iki türlü müzik dinleme özelliği bulunuyor: Birincisi saatin 2 GB depolama alanına telefon üzerinden ilettiğiniz müzikleri çalma. Ki bu çalma sırasında ister saatin kendi hoparlörünü isterseniz Bluetooth yardımı ile bağlayacağınız kulaklığı kullanabiliyorsunuz. İkinci yöntem ise telefon üzerinden kullanım. Bu kullanım sırasında telefondaki müzikleri ya da müzik uygulamasını kontrol ediyorsunuz. Bunun için önce telefonda müzik uygulamasını açmanız gerekiyor. Burada Fizy, Muud ya da Spotfy gibi uygulamalar kullanabiliyorsunuz. Bunları açtıktan sonra akıllı saatteki müzik uygulamasını açıp müzik parçalarını durdurma, ileri ya da geri gitme gibi işlevleri kullanabiliyorsunuz.

Biraz dolambaçlı bir yöntem olsa da (bir uygulama yükleyemiyorsunuz saate) işe yarıyor ve Android işletim sisteminde müzik uygulamanızı Huawei Watch GT 2 üzerinden kontrol edebiliyorsunuz.

Huawei Watch GT 2 iOS uyumu

Akıllı saat aynı zamanda iOS işletim sistemi ile uyumlu. Ama yukarıda da bahsettiğimiz gibi bazı özellikleri iOS işletim sisteminde kullanamıyorsunuz. Bunlar stres takibi ve müzik desteği. Bu iki eksiklik dışında neredeyse tüm özellikle iOS'ta da çalışıyor.

Huawei Watch GT 2 bildirim sistemi

Yine Sağlık uygulamasından hangi uygulamaların bildirimlerinin akıllı saat üzerinde görünmesi gerektiğini ayarlayabiliyorsunuz. Ama bu gelen bildirimleri sadece görüyorsunuz. Yanıtlama gibi bir imkanınız yok. Yanıtlamak için yine telefonu açmanız gerekiyor. Ayrıca aynı uygulama üzerinden birden fazla bildirim geldiğinde sadece mesajların başlığı görünüyor ki bu da can sıkıcı bir durum. Yani bildirim özelliği var ama biraz yüzeysel kalmış.

Huawei Watch GT 2'nin pil şarjı ve pil ömrü

Akıllı saati GT modelinde olduğu gibi dairesel bir aksesuar ile USB Type-C bağlantı yardımı ile şarj ediyorsunuz. Bu aksesuarın kablosuz şarj özelliği yok. Huawei'nin verdiği bilgilere göre pil ömrü 14 gün. Ben yaptığım denemelerde 10-11 günlük bir kullanım süresine ulaştım ki oldukça yoğun kullandığımı söyleyebilirim. Yani 14 günlük değere ortalama bir kullanım ile ulaşmak mümkün. Pil ömrü harika.

Uygulama yüklenemiyor

Akıllı saatte Pusula, Barometre, Zamanlayıcı, Kronometre, Hava Durumu, Müzik, Kişiler, Arama Kaydı gibi özellikler ve uygulamalar yer alıyor. Ancak bu uygulamalara sizin bir ek yapma imkanınız yok. Yani Huawei Watch GT 2'ye uygulama yükleyemiyorsunuz. Bu da saatin bence önemli eksikliklerinden biri.


Artıları

Pil ömrü
Uygun fiyat

Eksileri

Kablosuz şarj yok

Uygulama yüklenmiyor
Önceki sürüm Watch GT modelindeki eksikleri iyi tamamlayan Huawei Watch GT 2 ile güzel bir iş çıkarmış. Halen eksik olan yönleri olsa da uzun pil ömrü ile benden olumlu puan alan saatin özellikle Android kullanıcıların birçok ihtiyacını göreceğini düşünüyorum.


Huawei Watch GT 2

46 mm gövde boyutu
41 gram ağırlık (kayışsız)
1,39 inç 454 x 454 AMOLED ekran
GPS/ Glonass desteği
Huawei LiteOS işletim sistemi
Bluetooth 5.1
İvmeölçer sensörü, Jiroskop sensörü, Jeomanyetik sensör, Optik kalp atış hızı sensörü, Ortam ışığı sensörü, Hava basıncı sensörü, Kapasitif sensör
2 haftaya kadar pil ömrü (46 mm için)
Kalp ritmi, stres ve uyku takibi
Özel aksesuar ile şarj
5 ATM suya dayanıklı
45.9 x 45.9 x 10.7 mm
1.499 TL

Yorumlar
Arda A
Saatte ekstra kadran kullanmak için; Öncelikle Health uygulamasını telefonunuza yüklediyseniz kaldırıyorsunuz, Huawei (https://id1.cloud.huawei.com/) sitesinden huawei id oluşturuyorsunuz, Telefonunuz Huawei değilse Huawei Mobile Services isimli uygulamayı kurmanız gerekiyor, Telefonda ayarlardan, hesaplara gidip yeni hesap ekle diyorsunuz, huawei seçiyorsunuz, oluşturduğunuz bu id ile login oluyorsunuz. Health uygulamasını yüklüyorsunuz, uygulamayı ilk defa çalıştırmadan önce internet bağlantısını kesiyorsunuz, size bölge soracaktır, cin veya tayvan seçiyorsunuz. Artık interneti açabilirsiniz. Bluetoothu açıyorsunuz, Health uygulamasından saati eşleştiriyorsunuz. Uygulama içerisinden saati seçince kadran değiştirmeyi göreceksiniz.
Cevapla
Metin
Ülkede büyük ekonomik sorun var. Insanlar ac ve fakir.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.