Güncel

Huawei'nin 5G destekli telefonları geliyor

Çinli teknoloji firması Huawei, önümüzdeki yıldan itibaren 5G destekli telefon modellerini satışa sunacaklarını açıkladı.

Huawei'nin 5G destekli telefonları geliyor

Halen geliştirme aşamasında olan ve standartları belirlenmek üzere olan mobil iletişim teknolojisi 5G ile ilgili firmaların hazırlarrı son gaz devam ediyor. Bu alanda ilk açıklamalardan biri Çinli Huawei tarafından yapıldı. Dünya Mobil Kongresi’nin Şangay ayağında konuşan Huawei yöneticilerinden Eric Xu, 5G destekli telefon modellerini 2019 yılının ortasından itibaren satışa sunacaklarının müjdesini verdi.

Xu'nun açıklamalarına göre firma Haziran 2019 itibarıyla 5G desteği veren telefonlarını piyasaya sürmek için çalışmalarını sürdürüyor. Aynı zamanda kendi mobil işlemcisine de sahip olan markanın 5G desteği sunan Kirin işlemcileri de 2019’ın ilk aylarında piyasaya süreceği belirtildi.

Eric Xu genel olarak şunları söyledi: “Bu ürünler, mümkün olan en kısa sürede 5G deneyiminin keyfini çıkarmaları için daha yüksek hız isteyen tüketicilerimizle buluşacak. Huawei, 5G misyonunu gerçekleştirebilmek için endüstri ortaklarıyla çalışmaya, yatırım yapmaya ve yenilik getirmeye hazırdır.”

Günümüzde kullanılan mobil iletişim teknolojilerinden daha hızlı ve yeni bir standart olan 5G ile ilgili hazırlıklar dünya çapında devam ediyor. Standartları oluşturulan yeni teknolojinin kullanılabilmesi için altyapıda bazı düzenleme ve değişikliklerin yapılması gerekiyor. Çok yüksek hızlı veri aktarımını destekleyen 5G fiber altyapılar ile ortak çalışarak bu hızlara ulaşabiliyor.

Aslında mobil ve sabit iletişim teknolojileri üreticisi firması olan Huawei de 5G'nin standartlarının oluşturulması konusunda önemli firmalardan biri. 5G'nin 2020 yılından itibaren dünya çapında kullanıma sunulması bekleniyor. Ancak bu teknoloji kullanıma sunulmadan önce 5G destekli telefon, modem ve benzeri cihazların piyasaya sürülmüş olması gerekiyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.