Her ne kadar ABD Ticaret Bakanlığı, Huawei'ye uygulanacak ticari kısıtlamaların bazılarının 90 günlüğüne ertelendiğini duyursa da, önce Google ardından Intel, Qualcomm ve Microsoft gibi devler, Çinli şirketle olan iş birliklerini gözden geçirme yoluna gitti.

İşte son bir haftada yaşanan sıcak gelişmelere bağlı olarak Huawei ile arası bozulan teknoloji dünyanın önde gelen şirketleri…

Google


ABD yönetiminin direktiflerine uyarak, Çinli şirketle ilişkilerini askıya alan Google, mevcut Huawei kullanıcılarına hizmet vermeye devam edeceğini duyurdu.


Ancak ABD'nin Çinli şirkete tanıdığı 90 günlük geçici vizenin dolacağı 19 Ağustos 2019'dan sonra Huawei'nin Android platformunda kalıp kalamayacağı belirsiz. Hatta Huawei'nin amiral gemisi Mate 20 Pro, Android Q Beta programından çıkarıldı.


Huawei de bir ay önce 'B planı' olarak duyurduğu kendi mobil işletim sistemi için sürdürdüğü çalışmaları hızlandırdı. Çinli şirketin Tüketici İş Grubu CEO'su Richard Yu, Huawei'nin kendi işletim sisteminin sonbahara kadar akıllı telefonlar ve dizüstü bilgisayarlarda kullanılmak üzere hazır olacağını belirtti..

Microsoft


Huawei'nin dizüstü bilgisayarlarında Windows işletim sistemiyle yer alan Microsoft ise resmi açıklama yapmamasına karşın, Huawei ürünlerini sessiz sedasız raflarından kaldırdı. ABD'li teknoloji devi Microsoft'un online mağazası üzerinden satılan MateBook X Pro başta olmak üzere Huawei'nin dizüstü bilgisayar modelleri, satış listelerinden çıkarıldı.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.