Güncel

İBB Başkanı'ndan Uber açıklaması

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, belediyenin verdiği belgelerinin amacı dışında kullanılmasına yönelik önlemler alacaklarını belirtti.


Dünyanın birçok yerinde tartışmalara konu olan uygulama üzerinden şöförlü araç hizmeti veren Uber hakkında yeni gelişmeler yaşanıyor. Geçtiğimiz günlerde resmi gazete yayınlanan bir kanun düzenemesi ile taşımacılık belgeleri ile ilgili bazı kararlar alınmıştı. Ancak bu kanun düzenlemesinin Uber'i etkileyip etkilemeyeceği henüz netliğe kavuşmadı.

Konuyla ilgili olarak bugün İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal yeni bir açıklama yaptı. Uysal, Ulaşım Koordinasyon Merkezi toplantısında, belediyenin verdiği 'Turizm İşletme Belgesi'ni amacı dışında kullananlara yönelik yaptırım uygulayacak bir karar çıkabileceğini belirterek, "Verdiğimiz belgenin amacının dışında kullanılmasını istemiyoruz" dedi.

Hükümetin Uber ile ilgili karar aldığını dile getiren Uysal, şöyle konuştu: "Başka belgelerle Uber işine girilmesin. Yani A-1, D-2 belgesiyle Uber işletmeciliği yapılmasın. Bugünkü Ulaşım Koordinasyon Merkezi'ndeki toplantıda hükümetimizin aldığı karar çerçevesinde, İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak verdiğimiz 'Turizm İşletme Belgesi' ile herhangi bir iş yapılmaması yönünde bir karar alınabilir. Eğer, bu belge ile başka bir iş yapıldığı tespit edilirse iki yıl süreyle belgenin iptal edilmesi şeklinde bir kararımız çıkacak diye düşünüyorum. Bu çıkarsa yine sizlerle görüşürüz. Belediyenin verdiği Turizm İşletme Belgesini kullananların, o belgeleri iptal edilecek ve dolayısıyla bu alanda iş yapamayacaklar. Bizim turizm belgesini alıp da Uber işletmeciliği yapan birisi tespit edilirse turizm belgeleri iptal edilecek."

Yorumlar
Sefser
Ülkede vergi vermiyor bu kurum kesinlikle calisma izni olmamalı
Cevapla
Şevket
Senmi biliyorsun dogruyu yanlisi vergiyide veriyor Kaliteli hizmetide taksici oldugun her halinden belli.!!!
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.