Güncel

İBB Başkanı'ndan yeni Uber açıklaması

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mevlüt Üysal, Uber'le ilgili geri adım atılmayacağını belirtti.


Mobil uygulama üzerinden şöförlü araç ile ulaşım imkanı sunan Uber'in Türkiye'deki durumu ile ilgili yeni gelişmeler yaşandı. Önce kanuni olarak Uber'in iş yapamaz haline getirilmesi, İBB Başkanı'nın açıklaması ve son olarak Cumhurbaşkanı'nın görüşlerini bildirmesinden sonra Türkiye'deki faaliyetleri çıkmaza giren Uber ile ilgili yeni bir açıklama daha geldi.

Uber yüzünden özellikle İstanbul'a gelen turistleri gezdiren turizmcilerin işleri durma noktasına gelmiş ve bu konuda yeni bir düzenleme yapılması gerektiğini belirtmişlerdi. İBB Başkanı Mevlüt Üysal ise Uber için yapılan düzenlemenin turistlere hizmet veren şirketleri kapsamadığını ve ortada yanlış bir uygulama varsa bunu düzeltebileceklerini belirtmişti.

Düzenleme sonrasında yeni bir açıklama yapan Uysal, geçtiğimiz günlerde alınan UKOME kararı ile ilgili görüşlerini belirtti. Mevlüt Uysal'ın açıklamaları şu şekilde: "UKOME kararı sonrası turizmciler haklı olarak sitemde bulundular. Böyle olunca 7 yolcu sınırlandırmasını ortadan kaldırdık. Yine 12 saat öncesinde bildirme ile ilgili kararı kaldırdık. Dolayısıyla bu son aldığımız karar, Uber'e yeşil ışık yakıldı gibi algılanmasın. Her halükarda turizm yolcu taşımacılığı belgesiyle Uber işi yapanlar tespit edildiği anda belgeleri iptal edilecek."

Yani alınan karar Uber'e yeşil ışık anlamına gelmiyor. Sadece turizm işi yapanların hakları korunmuş oluyor. Mevlüt Uysal, konuşmasını şu şekilde sonlandırdı: "Turizm yolcu taşımacılığı belgesiyle Uber ve korsan taşımacılık yapılamaz. Bu tür işlere müsaade edilmeyecek. Herkes aldığı belgeye göre hareket edecek. Başka bir şey yapamayacak."

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.