Güncel

IBM Kurumsal Hizmet Gücü İzmir için çalışıyor

IBM ekibi, Topluma Hizmet Günü’nde öğrencilerle ve akademisyenlerle bir araya geldi.

IBM Kurumsal Hizmet Gücü İzmir için çalışıyor

İzmir’e gelen 15 kişilik IBM Kurumsal Hizmet Gücü ekibi 8 Mart-6 Nisan tarihleri arasında, proje ortağı Digital Opportunity Trust’ın katkılarıyla değişik alanlarda çalıştılar. IBM KHG ekibi, İzmir Teknoloji Enstitüsü İnovasyon Merkezine yönelik gözlem ve değerlendirme işlevli bir sistem kurulması, İzmir’in BİT merkezi haline gelmesi için stratejik pazarlama planı oluşturulması ve genç girişimcileri teknolojiyle güçlendirmek için girişimcilik danışmanlığı ve teknik çözüm desteği  gibi konulara odaklandı, panellere ve workshoplara katıldı. Topluma Hizmet Günü’nde ise IBM ekibi, öğrencilerle ve akademisyenlerle bir araya geldi.

Dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen IBM çalışanlarından oluşan Kurumsal Hizmet Gücü (KHG) ekibi 8 Mart-6 Nisan tarihleri arasında İzmir’de gönüllü olarak görev yaptı. IBM’in şirket vizyonunda önemli bir yer tutan kurumsal sosyal sorumluluk projelerinden KHG’nin proje ortağı Digital Opportunity Trust’ın katkılarıyla görevlerini yürüten IBM KHG ekibi İzmir’deki görev süreleri boyunca İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA), İzmir Teknoloji Enstitüsü (IZTEKGEB) ve Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) için çalışmalarına devam etti.

1365154914_ibmkhgizmir.jpg

Hindistan, Amerika, Meksika, İngiltere, İrlanda, Japonya, Güney Afrika, Avusturalya ve Malezya’dan gelen 15 IBM çalışanından oluşan ve 3 alt gruba ayrılan KHG ekibi Mart ayı boyunca değişik projelerde görev aldı. İlk alt ekip İzmir Teknoloji Enstitüsü İnovasyon Merkezi hizmetlerinin stratejik gelişimi, gözlem ve değerlendirme için bir sistem kurulması üzerine odaklandı. Bu ekip, dünyadaki en başarılı örnekleri inceleyerek en iyi hizmetleri belirlemek için çalıştı.

İkinci alt ekip İZKA’nın ev sahipliğinde İzmir’in bilişim ve iletişim teknolojileri sektörünün mevcut durumunu analiz etmek ve geliştirilecek stratejik bir pazarlama planının belirlenmesi için çalıştı. Aynı dönemde yine İZKA öncülüğünde değişik üniversitelerden öğrencilerin ve akademisyenlerin katıldığı bir toplantı ve İzmir’in önde gelen bilişim ve iletişim teknolojileri şirketlerinin katıldığı bir panel düzenlendi.

Üçüncü alt ekip ise genç girişimcileri teknoloji ile güçlendirme stratejileri üzerine yoğunlaştı. Ekip elemanları, Genç Girişimcilik Konseyi’nin (YEC) genç girişimcilerle ilgili sağladıkları raporları, verileri ve uluslararası örnekleri incelediler ve bir rapor hazırladılar. Üniversiteler ve Genç Girişimcilik Konseyi Kurulu’yla 2 workshop düzenlendi ve bu paralelde Genç Girişimcilik Konseyi için öncelikli hizmetleri oluşturdular.

KHG ekibi aynı zamanda 26 Mart’ta İzmir Teknoloji Enstitüsü’nde “Topluma Hizmet Günü” adı altında bir etkinlik düzenleyerek öğrencilerle ve akademisyenlerle bir araya geldi. Ekip üyelerinin kısa kısa sunumlarla profesyonel deneyimlerini ve kendi kültürlerini anlattığı etkinlik yoğun ilgi gördü.

IBM Kurumsal Hizmet Gücü’nün son yıllarda Türkiye’de üstlendiği gönüllü görevlerin giderek arttığından bahseden IBM Türk Kurumsal Sosyal Sorumluluk Programları Yöneticisi Ceyhun Göcenoğlu ekliyor: “İzmir’de bulunan KHG ekibimizin çalışmaları, Türkiye’nin en önemli kentlerinden İzmir’in teknolojiyle ve girişimcilikle gelişimini hızlandıracak, destekleyici adımlardır. Şu anki ekipten farklı bir diğer ekip de geçtiğimiz yıl Ekim ayında yine İzmir’de benzer projelerde çalışmıştı. Tüm bu girişimler aynı zamanda bu yıl Türkiye’de 75. yılını kutlayan IBM Türk’ün yerel pazara ve yıllardır varlık gösterdiği İzmir’e bağlılığın da bir göstergesidir. Ekibimizin İzmir’de bulunduğu süre boyunca buradaki çalışmalarımıza destek olan ve katılan proje ortaklarımıza, İzmir’deki yetkililere, öğrencilere, akademisyenlere, iş dünyasına ve çok teşekkür ediyorum.”

2009 yılından beri değişik ülkelerden Türkiye’ye gelen IBM çalışanları bugüne kadar Mersin, Gaziantep, Malatya, Kayseri ve Hatay’ın ardından geçtiğimiz yıl ve bu yıl İzmir’de değişik projelerde yer aldılar. Mersin, Gaziantep ve Malatya’daki çalışmalarından dolayı Özel Sektör Gönüllüler Derneği  (ÖSGD) IBM’e 2010 yılı En Başarılı Gönüllülük Projesi kategorisinde ödül verdi.

IBM’in Kurumsal Sosyal Sorumluluk projeleri hakkında daha fazla bilgi almak için:  www.ibm.com/tr/sorumluluk/index.html ve IBM Kurumsal Hizmet Gücü hakkında daha fazla bilgi almak için  www.ibm.com/tr/sorumluluk/kurumsal.html adreslerini ziyaret edebilirsiniz.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.