İçişleri Bakanlığı’ndan 3 büyük şehir için taksi kısıtlaması

Koronavirüs tedbirleri çerçevesinde alınan tedbirlere bir yenisi daha eklendi. İçişleri Bakanlığı 3 büyük şehirdeki taksiler için yeni kararlar aldı. İşte detaylar.

İçişleri Bakanlığı’ndan 3 büyük şehir için taksi kısıtlaması

Son günlerde tüm dünya koronavirüs salgınıyla mücadele halinde. Avrupa ve Amerika’da durumun ciddiyeti günden güne artarken, ülkemizde de alınan ek tedbirlerle kötü gidişatın önüne geçilmeye çalışılıyor.

İçişleri Bakanlığı’ndan 3 büyük şehir için taksi kısıtlaması

Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan son açıklamada vaka sayısının 10.000’e yaklaştığı belirtildi. Avrupa ve Amerika’da ise bu sayılar çoktan aşıldı. Hali hazırda İtalya’da hergün 1000’e yakın kişi hayatını kaybetiyor. Ülkemizdeki toplam vefat sayısı ise 100’ü daha yeni geçti. Kısaca özetlemek gerekirse hali hazırda Avrupa ve Amerika’ya oranla çok iyi konumdayız.

Gelen ek tedbirlerle bu sayının daha da azalacağını söylemek mümkün. Daha önce alınan kararlar ile toplu taşıma ve şehirler arası seyahatlere pek çok kısıtlama getirilmişti. Şimdi benzer bir durum taksiler için de söz konusu.

İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada İstanbul, İzmir ve Ankara’da trafikteki taksi sayısının kısıtlanacağı belirtildi. İşte İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan yeni genelge.

-30 Mart 2020 tarihi Pazartesi saat 00.01’den itibaren İstanbul, Ankara ve İzmir illerinde kayıtlı ticari taksilerin trafiğe çıkışlarında plakasının son hanesine göre sınırlamaya gidilecek. 

-Birinci gün olan 30 Mart 2020 tarihi Pazartesi saat 00.01’ den 30 Mart 2020 tarihi pazartesi saat 24.00’a kadar plakasının son rakamı tek olan ticari taksiler trafiğe çıkabilecek. 

-Belirtilen saatten sonra plakasının son rakamı çift olan ticari taksiler trafiğe çıkabilecek. Belirlenen bu sistem takip eden günler için ardışık olarak devam edecek. 

-İstanbul, Ankara ve İzmir dışındaki illerimizde de konu Valiler tarafından değerlendirilerek ihtiyaç duyulması halinde belirtilen kapsamda kararlar alınarak uygulanabilecek.

Önümüzdeki dönemde bu tedbirlere yenileri de eklenebilir.