Güncel

İcralık fırsatlar merakı ile paranızdan olmayın!

Takip.mobi istem dışı üyeliği faturalara yansıyor.

İcralık fırsatlar merakı ile paranızdan olmayın!

Mobil dolandırıcılığı çığırından çıkmaya başladı. Dolandırıcılar artık ne yapacaklarını şaşırdı. Çeşitli yöntemlerle insanların paralarını alan para avcıları, kişilerin rızası olmadan bir tıkla bile faturalarına yansıyan ücretlere neden olabiliyorlar.

Bana gelen Takip.Mobi mesajının birkaç kez tekrar etmesi nedeniyle dikkatimi çekti ve internet üzerinden araştırma yaptım. Mesaj icralık olup satışa çıkan ürünlerin takibi ile ilgiliydi. Mesajın içinde link vardı ve tıklama ile bir şeyleri onaylamış olabilirim diye gelen mesajları direkt sildim.

1470310809_takip.mobi.png

Biraz araştırma yaptığımda bu sistemin oldukça fazla insanı mağdur ettiğini gördüm. Sadece şikayetvar sitesi üzerinde yüz kişi nasıl mağdur olduğundan bahsetmiş. Şikayetlerin geneli aynı şeyden bahsediyor. Şikayetçiler bu sistemden dolayı istekleri dışında faturalarına 56 TL yansıtıldığını söylüyor. Bazıları da Facebook üzerinde gördükleri reklama sadece tıkladıklarını ve bu tıklamayla otomatik olarak üyelik gerçekleşerek faturalarına 56 TL’nin yansıtıldığını belirtmiş. Yani yanlışlıkla falan dokunursanız bu durum gerçekleşebilir.

İnternette arama yaptığınızda bu sistemin daha önce de icralık.mobi olarak işlediğini ve bu şekilde insanları dolandırdığını görebilirsiniz. Siz siz olun her gelen mesaja ve reklama inanmayın ve emin olmadığınız şeylerde size gelen kodları girmeyin.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.