Güncel

IDC CIO Summit 2013 Antalya'da düzenlendi

IDC Türkiye tarafından Düzenlenen CIO Summit 2013 bilişim sektörünün birçok uzmanını bir araya getirdi.

IDC CIO Summit 2013 Antalya'da düzenlendi

IDC Türkiye tarafından organize edilen IDC konferansı IDC CIO Summit 2013, bu yıl yaklaşık 150'den fazla CIO'yu aynı zamanda teknoloji tedarikçilerini buluşturdu. Summit Antalya Rixos Sungate Otelinde 7-9 Nisan 2013 tarihleri arasında gerçekleştirildi. 

IDC CIO Summit 2013'te kurumların bütçe ayırmadaki sıkıntıları, nitelikli eleman azlığı, bulut bilişimin şu anki konumu ve geleceği, büyük veriler ile ilgili kavramlar tartışıldı.

Zirvenin ilk günü IDC Ülke Müdürü Nevin Çizmecioğulları'nın açılış konuşmasıyla başladı. Bu etkinliği düzenlemekten mutlu olduklarını belirtip katılımcılara teşekkürlerini ilettikten sonra etkinliği yönetme adına IDC'den Uzman Analist Melih Murat sözü devraldı. 

IDC CIO Summit 2013'ün görüntüleri için

Nevin Çizmecioğulları
1365548568_sam2422-kopya.jpg

Ortadoğu, Afrika ve Türkiye'den sorumlu Bölge Genel Müdürü Jyoti Lalchandani'nin konuşmaları ile devam eden konferansta Lalchandani "İşbirliği, yenilik ve dönüşüm" başlığı altında şu açıklamalarda bulundu "2010'da CIO'lar; kadro, büyük veriler, verilerin kullanımı, güvenlik, yazılım & donanım yönetimi, IT - İş uyumu ve artan gereksinimlerde zorluk yaşadılar. Şu anda ise maliyetlerin biraz daha azalması sebebiyle, iş uyumu ve risk yönetimi arasındaki denge optimize edilmiş durumda." Bu açıklamaların ardından Türkiye'de 151 CIO bulunduğunu ve %64'ünün 500'ün üstünde bilgisayar barındıran kurumları yönettiğini belirterek Bilişim Teknolojileri'ne yapılan harcamaların ise 1.4 milyar doların üstünde olduğunu açıkladı. Lalchandani konuşmasının devamında Türkiye'deki CIO'ların %51'i Mobilizasyon, %46'sı Büyük veri ve Analiz, %39'u Sosyal Medya, %35'inin ise Bulut Bilişim çalışmalarını öncelik olarak gördüklerini belirtti. Konuşmasının devamında ise mobilizasyon, sosyal medya ve veri analizini baz alarak bu gelişmelerin 3. platforma geçiş aşamasına değindi.

Jyoti Lalchandani
1365548604_sam2446-kopya.jpg

IDC Summit, IDC'nin İçgörüler ve Dikey Sektör Uygulamaları Direktörü Mark Walker tarafından "Dönüşüm için Yenilik; İş Yerinin Pazar Değişimine Adapte Edilmesi" başlıklı panelle devam etti.


Mark Walker1365548618_sam2500-kopya.jpg

Intel'den Yalçın Yıldırım ve Microsoft'tan Atalay Aktaş, Mark Walker'in ardından kendi ürünlerini tanıtan bir sunum gerçekleştirdiler. Güvenlik ile ilgili IBM'in sunumunun ardından konuşmayı devralan Turkcell'den Orçun Özalp, Turkcell'in sektöre bakış açısını "Yeni BT Hizmetleri Sağlayıcısı olarak telekom firmaları" başlığıyla anlattı. 

Yalçın Yıldırım ve katılımcılar
1365548649_sam2522-kopya.jpg

IDC Summit'in ilk oturumunda ayrıca Fujitsu'dan Türkiye ve Balkanlar Genel Müdürü Halit Zaim, Huawei'den Kurumsal Çözüm Direktörü Güray Alaaddinoğlu, Schneider'den Veri Merkezi Çözümleri Satış Müdürü Barış Atalay kısa şirket tanıtımlarının ardından sektöre yönelik çözümlerini gösterdiler.

Panelin devamında ise CIO'lar; dönüşümleri, yaşadıkları sorunları ve üstesinden nasıl gelmeye çalıştıklarını katılımcılarla detaylı bir şekilde paylaştılar. Her CIO ve uzmanların konuşmalarının ardından, katılımcıların sorularıyla ve açık tartışmalarla IDC CIO Summit 2013'ün yeterince faydalı geçtiğini söyleyebiliriz.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.