Güncel

IDC CIO Summit 2014 başladı

Uluslararası analiz firması IDC'nin her yıl CIO'lara yönelik yaptığı etkinliğin 5.'si 2 Nisan itibariyle Antalya'da başladı.

IDC CIO Summit 2014 başladı

Yerel ve uluslararası şirketlerin IT'den sorumlu en üst düzey yöneticilerini ''CIO Summit'' etkinliğiyle bir araya getiren IDC'nin, 2014 CIO Summit için belirlediği ana konu ''Yeni Dünyanın Teknoloji Dönüşümünde CIO olmak'' oldu. 

CIO Summit açılış konuşmasını IDC Ülke Müdürü Nevin Çizmecioğlulları yaptı. Giriş konuşmasında etkinliğin kapsamı ve misyonunu anlattıktan sonra teknoloji dönüşümünün önemine değindi. Bilişim teknolojisi endüstrisinde temel konuların 3. platformu oluşturan mobilite, büyük veri analitiği, bulut bilişim ve sosyal ağlar olduğunu söyleyen Çizmecioğulları, BYOD (Bring Your Own Device) güvenliği gibi konuların da Nesnelerin İnterneti kavramının gerçekleşmesinden sonra daha da önem kazanacağını belirtti. 

Açılış konuşmasının yapılmasının ardından IDC Kıdemli Başkan Yardımcısı ve Baş Analisti Frank Gens ise bir taraftan 3. platform konusundaki gelişmeleri anlatırken bir yandan da IDC'nin bu konuda ve Nesnelerin İnterneri konusundaki 2014 öngörülerinden bahsetti. Bu konuların CIO'ların şimdiden ilgisini çektiğini ve bu gelişmelerin kurulum aşaması ve inovasyon aşaması şeklinde 2 farklı aşamada hayata geçtiğini belirtti.


Bugünlerde daha çok kurulum aşamasındaki gelişmelerin görüldüğünü ifade eden Gens, örneğin 3. platformla birlikte, kar marjlarını yitirmek istemeyen telekom operatörlerinde çok ciddi bir rekabet başladığını ve böylece bulut altyapı yatırımlarının 2 yıl içinde 2 katına çıktığına dikkat çekti. 

Açılış konuşması ve ilk sunumun ardından 4 farklı oturumda cihaz ve servislerin yaşadığı dönüşüm, altyapının iş değerine dönüşümü, kurumsal mobiliteyi kontrol altına almanın önemi ve 3. platform ışığında CIO'ların 2020 yılı için yol haritası konuları işlendi. Bu oturumlarda Microsoft, Intel, Dell, Samsung ve CLK Enerji gibi firmalar etkinlik ile ilgili kendi görüşleri ve temsil ettikleri firmaların çözümlerini anlattılar. 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.