İddia: Apple yeni bir CEO arıyor!

Steve Jobs sonrası yaşanan kan kaybı Tim Cook'a bağlanıyor.

İddia: Apple yeni bir CEO arıyor!

Steve Jobs, Apple için çok şey demekti. Apple markası ile bütünleşen Jobs, oluşturduğu yeniliklerin yanı sıra iPhone ile mobil dünyasında birçok gelişimi başlatmıştı. Amansız bir hastalık sonucu yaşama veda eden Steve Jobs sonrası Apple’daki CEO görevine Tim Cook getirildi. Hiçbir zaman Jobs’un yerini dolduramayan Cook, Apple’ı yenilikçi kimliğinden uzaklaştırmanın yanı sıra harita servislerinde yaşanan felaketin ardından kullanıcılardan özür dilemek zorunda kalmıştı.

iPhone 5 ise birçok kesim tarafından hayal kırıklığı olarak nitelendirildi. Kimilerine göre telefon radikal yenilikler sunmazken, şirket aynı dönemde (7 aylık süreçte) iPad modelini yenilemesi de eleştirilerin hedefinde olmuştu. 2012 yılında şirket hisselerinin 730 doları görmesiyle Apple, açık ara dünyanın en değerli şirketi unvanını elinde bulunduruyordu. Oysa son dönemde gelen başarısızlıklar, satış rakamlarında yaşanan düşüşler ve altını özellikle çizmek gerekir ki harita servisinde yaşanan başarısızlıklar, hisselerde büyük bir düşüşe sebep oldu. Son yapılan açıklamalarda hisse değerinin 390$ seviyesine düştüğü görüldü.
1366609545_253418-tim-cook-l-and-ceo-steve-jobs.jpg

Wall Street kaynaklarına göre Apple cephesinde ciddi anlamda bir CEO arayışı var. 290 milyar doların 6 ay gibi kısa bir sürede yok olup gitmesi hissedarlar arasında ciddi bir tartışmayı da beraberinde getirdi. Dünyanın en değerli markalarından olan Apple cephesinde işlerin yolunda gitmediği net bir şekilde anlaşılıyor ve ilerleyen dönemlerde tepe yönetiminde ciddi anlamda değişiklikler yapılabilir.

Apple kurucularından ve aynı zamanda hissedarlarından Steve Wozniak kısa süre önce yaptığı değerlendirmede, şirketin yeni ürünlerinde oldukça farklı bir anlayış sergileyeceği ve yeni ürünlerin kullanıcıları oldukça şaşırtacağı açıklamasında bulundu. Haziran sonu itibariyle Apple cephesinde tanıtımların yapılması bekleniyor. Duyurulacak yenilikler sonrası şirket cephesinde nasıl bir havanın oluşacağını bekleyip göreceğiz.