Güncel

Doğan Medya Grubu el değiştiriyor

Türkiye'nin en büyük medya gruplarından Doğan Medya Grubu el değiştiriyor.

Doğan Medya Grubu satıldı

Hürriyet, Posta ve Fanatik gibi çok satan gazetelerin de içerisinde bulunduğu Doğan Medya Grubu, iddialara göre el değiştiriyor.  

Alıcı pek de yabancı değil. Demirören Grup, 2011 yılında Milliyet ve Vatan gazetelerini, Doğan Holding'ten satın almıştı.

Söz konusu alımda üç büyük gazetenin yanı sıra; Kanal D, CNN Türk, Tv2, Dream TV, Dream Türk, Hürriyet, Posta, Fanatik, Hürriyet Daily News, TME, Doğan Burda Dergi, Doğan Egmont, Doğan Kitap, Dergi Pazarlama ve Planlama gibi yayın organları da yer alıyor.

Bir süredir üzerinde çeşitli spekülasyonların yapıldığı satın alma ile ilgili resmi bir açıklama yapılmadı. Ancak bir süredir farklı satış senaryoları için görüşmelerin yapıldığı biliniyordu.

Demirören Grubu'ndan Reuters'a konuşan üst düzey bir yetkili, Demirören grubunun Doğan Medya grubunu satın almak için anlaştığını ve konu ile ilgili açıklamanın bu akşam Kamuyu Aydınlatma Platformu'na yapılacağını söyledi.

Reuters'ın sorusunu yanıtlayan yetkili, "Doğan medya grubunu almak için görüşme yürütülüyordu. Belli aşamaya gelindi ve satın alma konusunda anlaşmaya varıldı. Doğan Grubu'nun bu akşam saatlerinde KAP'a açıklama yapması bekleniyor" dedi.

KAP'a açıklama yapıldı

Hisseleri Borsa'da işlem gören Doğan Grubu'ndan Kamuyu Aydınlatma Platformu KAP'a sabaha karşı yapılan açıklamada aşağıdaki bilgilere yer verildi:

Şirketimiz'in aralarında Doğan Dağıtım Satış Pazarlama Matbaacılık Ödeme Aracılık ve Tahsilat Sistemleri A.Ş. ("Yaysat"), Doğan Gazetecilik A.Ş. (Posta, Fanatik), Doğan Haber Ajansı A.Ş., Doğan TV Holding A.Ş., DTV Haber ve Görsel Yayıncılık A.Ş. ("Kanal D" TV), Doruk Televizyon ve Radyo Yayıncılık A.Ş. ("CNN Türk" TV), Hürriyet Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş. ve Mozaik İletişim Hizmetleri A.Ş. ("D Smart")'nin de bulunduğu, yazılı ve görsel medya bölümünde faaliyet gösteren doğrudan ve dolaylı bağlı ortaklıklarımızdan önemli bir kısmının sermayelerinde sahip olduğumuz paylarımızın tamamının satışı ve devri konusunda, 1.100.000.000$ (Birmilyaryüzmilyon Amerikan Doları) "işletme değeri"nden, ilgili finansal borçların indirim konusu yapılması suretiyle, 890.000.000$ (Sekizyüzdoksanmilyon Amerikan Doları) "hisse değeri" üzerinden, Demirören Holding A.Ş. ile görüşmelere başlanmıştır. Konuya ilişkin gelişmeler oldukça, ilgili mevzuat kapsamında ayrıca kamuya açıklama yapılacaktır.

Satış rakamı 1 milyar 100 milyon Dolar

Anlaşmanın detayları henüz bilinmiyor ancak tahminler Doğan Medya Grubu içindeki Hürriyet ve Posta gazeteleri ile Kanal D ve CNN Türk televizyonlarının da satışa dahil olduğu düşünülüyor. Doğan Grubu bu satıştan 1 milyar 100 milyon Dolar alacak.

Doğan Medya Grubu el değiştiriyor - Resim : 1

Bu sırada, özellikle satın alım spekülasyonlarından sonra Doğan Grubu hisselerinin ciddi anlamda değer kazandığını vurgulamalıyız. Doğan Holding ve Demirören Holding görüşmelerinin ardından, Doğan Holding'in hisseleri yüzde 15.04 oranında yükseldi.

Hürriyet Gazetecilik'in borsa değeri yüzde 17,4 artarken; Doğan Gazetecilik'in borsa değerindeki yükseliş 9.54 puanı buldu. 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.