1938'de savaş sahnesine çıkan Curtiss P-40 Warhawk model uçaklar, ABD yapımı olmasına rağmen birçok müttefik devlet tarafından kullanıldı. İlk uçuşunu İngiliz Kraliyet Hava Kuvvetleri'nin yürütmüş olduğu Kuzey Afrika ve Ortadoğu operasyonlarında gerçekleştiren Curtiss P-40 Warhawk, ilerleyen yıllarda Çin'de de kullanıldı.

Japonların en büyük silahlarından olan tam adıyla Mitsubishi A6M Zero, 1940'da sahneye çıkarak çok canlar yaktı. Hafif ve aerodinamik yapısı, uzun menzili ve seri manevra özellikleriyle savaşın seyrini değiştireceğine inanılan bu uçaklar, 'İt Dalaşı' denilen manevra kabiliyeti yüksek uçakların girmiş olduğu mücadeleden sağlam ayrılıyorlardı.

Tam adı Vought F4U Corsair olan bu model 1940'da yapılsa da savaşta 1942 yılında kullanıldı. Katlanabilir kanatları ve deniz üzerinde durabilsin diye tasarlanana bu uçak pek fazla başarılı olamasa da piyadelerin pasifik boyunca gerçekleştirdikleri operasyonlarda etkin olarak kullanıldı.

Ünlü Alman uçağı Messerschmitt'in 'abisi' olarak gösterilen Focke-Wulf Fw 109 model uçaklar nazilerin özellikle alçak uçuşlarda büyük başarılar sağlamasına yardımcı oldu. 1941'de savaşa giren bu modeller neredeyse tüm cephelerde kendisini gösterdi ve büyük başarılara imza attı.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.