Güncel

İki nakilden de iyi haber

Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Hastanesi'nde yüz ve kol nakli yapılan hastaların durumu iyie doğru gidiyor.

İki nakilden de iyi haber

Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Hastanesi'nde, yüz nakli yapılan 19 yaşındaki Uğur Acar ve çift kol nakli yapılan 34 yaşındaki Atilla Kavdır'ın fizik tedavi süreçleri devam ediyor. 21 Ocak'ta gerçekleştirilen ameliyatın üzerinden iki aya yakın süre geçti.

1332279578_detayresimhandler.ashx.jpg

AÜ Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi fizyoterapistleri tarafından haftanın 5 günü sabah ve öğleden sonra iki seansta uygulanan fizik tedaviye her iki hasta da olumlu yanıt veriyor.

Yüz nakilli Acar'ın yüz ve mimik egzersizleri sonucunda alın bölgesindeki kasları çalıştırabildiği ve bu nedenle alın çizgilerinin ortaya çıktığı belirtildi. Uğur Acar'ın yüzündeki mimik kaslarının ilerleyen günlerde gelişmesinin hızlanacağı söylendi.

Çift kol nakilli Kavdır'ın ise rutin fizik tedavinin yanında aralıklarla uygulanan elektrik tedavisi sayesinde eklem hareketlerini yapabildiği kaydedildi. Ameliyat sonrası kollarda oluşan yaraların iyileştiği ve ödemlerin azaldığı belirtilirken, özellikle sağ kolda hareketliliğin gözle görülür oranda arttığı belirtildi.

Kavdır'ın ise kol ve parmaklarını rahatlıkla hareket ettirebilecek durumda olmasına rağmen, iyileşme sürecinde herhangi bir olumsuzluk yaşanmaması için hem doktorların hem de fizyoterapistlerin sınırlı hareketleri yapmasına izin verdiği bildirildi.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.