Güncel

İkinci el araba satışlarına yeni düzenleme!

İkinci el araç satışı yapacak kişilerin ulusal yeterliliğe dayalı mesleki yeterlilik belgesine sahip olması şart oldu.

İkinci el araba satışlarına yeni düzenleme!

Kurlardan dolayı her ne kadar araç satışları zora girmiş olsa da Ticaret Bakanlığı, ikinci el arabalara yönelik yönetmelikte değişikliğe gitti.

Resmi Gazete'de yayınlanan değişikliğe göre, ikinci el araç satışı yapan tacirlerin, şirket ve tüzel kişilerin temsil yetkisine sahip olanların en az birinin, şubelerde de alım satım sorumlusunun ulusal yeterliliğe dayalı mesleki yeterlilik belgesine sahip olmasını şart koşuyor.

İşletmelerde alım satım sorumlusu (Seviye 5) veya motorlu kara taşıtları alım satım danışmanı (Seviye 4) ulusal yeterliliklerine dayalı mesleki yeterlilik belgelerinden birine sahip olmak zorunda.

İkinci el araba satışlarına yeni düzenleme!

İkinci el araba satışlarına yeni düzenleme! - Resim : 1

Personel eğer motorlu kara taşıtı alım satımı ile alakalı bir bölümden lisans diplomasına sahip ise bu yeterlilik belgesini almasına gerek kalmayacak. İkinci el otomobil veya arazi aracı satışı yapılırken Türk Standartları Enstitüsünün belirlemiş olduğu kriterlere yer veren ekspertiz raporu alınması ve bu raporun da beş yıl boyunca saklanması gerekecek.

Satışı yapılan araçların şanzıman, motor, tork konvertörü, elektrik sistemi ve diferansiyel gibi aksamları, satışın gerçekleştiği tarihten itibaren 3 ay süresince veya buna tekabül eden 5 bin kilometrelik kullanım boyunca, satışı gerçekleştiren şirketin garanti kapsamında bulunacak.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.