Güncel

İkinci el otomobil satışına vergi geliyor

Artık bundan sonra hemen hemen araba değiştiremeyeceksiniz. Yılda 3 kez araba alan satan 623 bin kişiye inceleme mektubu gönderildi.

İkinci el otomobil satışına vergi geliyor

İnternet üzerinden veya şahsi olarak ikinci el araba alım satımı yapanlardan bundan böyle vergi alınacak. Çok sayıda araç alıp satmak için ticari kaydınız olması gerekiyor değilse vergi cezası alabilirsiniz.

1330800792_56639.jpg

Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu Başkanı Ekrem Şimşek açıklamasında, 2011 yılında galeri, otomobil yetkili satıcısı ve kişilerle birlikte toplam ikinci el araç satışının ise 3 milyon 700 bin olduğunu söyledi.

Şimşek konuşmasında Ticaret Kanunu'nda yılda 3'den fazla gayrimenkul alım satımı yapan insanların bunun ticaretin yaptığı muamelesine tabi tutulduğunu söyledi ve devam etti "Bu işle ilgili ticarethane açması gerekiyor. Demek ki 3'den fazla yapıyorsun vergisini vermek zorundasın. Gelir vergisi, KDV ödemek zorundasın. Gelir İdaresi Başkanlığı da bu konuyla ilgili 623 bin kişiye inceleme mektubu gönderdi." dedi.

Geriye dönük olarak noter kayıtları, Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Tescil kayıtlarının TC Kimlik numaraları üzerinden incelemeye tabi tutulduğunun ve yılda 10 ila 20 adet arası araba alım satımı yapan doktorlar, öğretmenler var diyen Şimşek "Araba alım satımı yapan kişilerin ödemedikleri verginin karşılarına çıkacağını, mektup gönderilenler içerisinde galericilerde olabilir" dedi

Geriye dönük kaç yıl inceleme yapılacağı konusunda net bir bilgiye sahip olmadıklarını söyleyen Şimşek, İstanbul'da bir arkadaşlarına 10 bin lira vergi matrahı çıkarıldığını aktardı.

Yorumlar
Misafir
geçen yıl çeşitli sebeplerden dolayı 3 araba değiştirdim. hepsinde de zarar ettim. zaten bu değişikliği kazanç için yapmadım. şimdi bu zararın üzerine birde vergi cezası mı ödeyeceğim. kullandığım araç dan sıkılma hakkım yok mu umarım bu uygulamayı yaparken ticaret yapanlarla , keyfe keder araç değişikliği yapanları ayırt ederler.
Cevapla
Misafir
ülkede vergi toplanacak başka şeyler kalmadı yakında evin önüne park etme parası evde nefas alma parası alacaklar halkımız uyusun.zenginlerin ceplerini iyice doldursun garibanda vergi ödesin. kuzular uyusun ne güzel
Cevapla
Misafir
bu işi geçmişe yaymak sacmalığın daniskası bundan sonra olması lazım
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.