İklim krizinin gizli etkisi: Artık erkek doğmuyor! İşte nedeni... - Page 1

İklim krizinin bilinen etkilerinin yanında, bir de çok bilinmeyen garip etkileri var. Florida'nın deniz kaplumbağaları için büyük bir cinsiyet dengesizliği söz konusu olmuş durumda. Kaplumbağa araştırmacıları Reuters'a söylediğine göre, eyalet sahillerinde kumları pişiren daha sık ve daha sıcak ısı dalgaları, hemen her yeni yavrunun dişi olmasına yol açıyor.

İklim krizinin gizli etkisi: Artık erkek doğmuyor! İşte nedeni... - Page 2

Dişi deniz kaplumbağaları, yumurtalarını yaklaşık iki ay boyunca yuva yaptıkları kıyı boyunca kuma gömerler. Kaplumbağaların cinsiyeti, döllenme sırasında veya hemen sonrasında belirlenmez, bunun yerine kıyıdaki kumun sıcaklığı, kaplumbağanın erkek mi yoksa dişi mi olacağını belirlemeye yardımcı olur.

İklim krizinin gizli etkisi: Artık erkek doğmuyor! İşte nedeni... - Page 3

Kaplumbağa yumurtaları 27.7 santigrat derecenin altında kuluçkaya yattığında, yavrular erkek olur. Ancak 31 derecenin üzerinde kuluçkaya yatırılan yumurtalardan dişi kaplumbağalar çıkar. Her ikisinin bir karışımını sağlamak için dalgalı sıcaklıklara sahip yazlar gereklidir, ancak iklim değişikliği nedeniyle Florida yazları giderek daha sıcak hale geliyor.

İklim krizinin gizli etkisi: Artık erkek doğmuyor! İşte nedeni... - Page 4

Florida araştırmacıları, Current Biology'de yayınlanan ve kaplumbağalardan alınan kan örneklerinin, özellikle yumurtaları daha sıcak kumlarda olan kaplumbağa yavrularının dişi olduğunu gösteren 2018 Avustralya araştırmasına dikkat çekti. Avustralyalı araştırmacılar ayrıca genç kaplumbağaların dişi popülasyonunu yaşlı kaplumbağalarınkiyle karşılaştırdı ve erkek popülasyonun azaldığına dair daha fazla kanıt buldu.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.