Güncel

İletişim vergisi kalkabilir

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, cepta iletişim vergisinin kalkabileceğini söyledi.

İletişim vergisi kalkabilir

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, bir TV kanalındaki soruları yanıtlarken iletişim vergisi, SIM kart ve 4G hakkında sorulan sorulara da yanıt verdi.

1331236979_resim2306542.jpg

Bakan Yıldırım, hükümetin özel iletişim vergisinin kalkmasının gündemde olduğunu, çalışmanın yapıldığını söyledi.

Bakan Binali Yıldırım şu açıklamalarda bulundu: "Türkiye doğal kaynakları olan bir ülke değil. 50-55 milyar dolar cari açığın yarısını enerji, yarısını da ithal edilen elektronik cihazlar, otomotiv oluşturuyor. Eğer petrol-doğalgazımız olsa cari açık sorunu olmaz. Gelir artırıcı önlemleri yerine getirmeden vergileri indireceğiz demek mantıklı değil. İletişimde biraz indirdik. İnternette iletişim vergisini indirdik. İletişimde diğer alanlarda indirim olabilir. Maliye Bakanlığı bu konuda çalışıyor" dedi.

1331237003_426473.jpg

2004'te özel iletişim vergisi yüzde 25 oranındaki kalıcı hale getirilmişti.

Yıldırım, 4G'nin dünyada henüz uygulama alanı bulmadığını belirterek, "Ülkemizin ihtiyacı hangi noktaya 4G'ye uyarsa bu lisansları da vereceğiz" diye konuştu.

Bakan Yıldırım, SIM kartlarla ilgili olarak alınan vergi için bir çözüm getirilmesinin önemine dikkat çeken Yıldırım, burada yükü azaltmak gerektiğini, vergiyi hafifletmenin gündemde olduğunu ifade etti.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.