Güncel

İlginç yasak, seyahat yasağı olanlarla seyahat etmesi muhtemel kişilerde yasaklandı!

Airbnb’nin güvenlik riski taşıdığını düşündüğü kişilerle ilişkisi olan kullanıcıları yasakladığı bildiriliyor. Airbnb, Motherboard'a bazen onlarla "seyahat etmesi muhtemel" yasaklı kişilerle ilişkili kullanıcılara da kiralama yapmayı reddettiğini doğruladı.

İlginç yasak, seyahat yasağı olanlarla seyahat etmesi muhtemel kişilerde yasaklandı!

Örneğin, ocak ayında Airbnb, Amanda adlı bir kullanıcıya "Airbnb'yi kullanmasına izin verilmeyen bir kişiyle yakın ilişkisi" nedeniyle platforma girişinin yasaklandığını bildirdi. Amanda, sabıka kaydı olan erkek arkadaşının kredi kartını ev kiralamak için kullandı (Amanda'nın sabıka kaydı yok.). Amanda Motherboard'a, sevgilisinin sabıka geçmişinin "beyaz yakalı bir suçlamadan" kaynaklandığını söylerken, ikisinin bir adresi veya banka hesabını paylaşmadığını da sözlerine ekledi.

Airbnb, yasağa itiraz edildikten iki gün sonra, "topluluğumuzu korumaya" yardımcı olmak için "dikkatli bir değerlendirmeden sonra" yasağa onay verdiğini açıkladı. Ardından, "şu anda bu dava için ek destek sunmayacağını" ekledi. Şirket, bu kuralı ne kadar süreyle yürürlüğe koyduğu veya ne sıklıkta kullandığı konusunda pek şeffaf olmasa da, prosedürleri karara başarılı bir şekilde itiraz edilebilmesi için iki şeyden birini gerektiriyor: yasaklanmaya neden olan yasaklı tanıdığın, yasağına itiraz etmesi veya kiralamaya çalışan kişinin yasaklı kişiyle "yakından ilişkili" olmadığını ileri sürmesi.

İlginç yasak, seyahat yasağı olanlarla seyahat etmesi muhtemel kişilerde yasaklandı!

Her iki durumda da, şirketin mesajının alt metnini atlatmak pek de mümkün görünmüyor: bugün inişli çıkışlı bir geçmişe sahip biriyle ilişki kuran kimse  platformumuzu kullanamaz.

Airbnb özel bir şirket ve Amanda bir rakip aracılığıyla rezervasyon yapmayı deneyebilir veya sadece bir otel odası tutabilir. Ayrıca, erkek arkadaşının en başta neden yasaklandığına dair kesin detayları bilmiyoruz. Ancak şirketin yaklaşımı, Big Tech'in kullanıcıların profilini çıkarma yeteneği daha da geliştikçe başka alanlarda da görebileceğimiz daha önemli bir konuya da vurgu yapıyor.

Öyleyse çizgiyi nereye çekmek gerek? Airbnb'nin cevabı, haklı veya haksız bir şekilde, tanıdıkları yasaklama konusunda baskı yapma riskini almanın, ev sahiplerinin hizmeti kullanma konusunda kendilerini güvende değil gibi hissetmelerine neden olabilecek herhangi bir şeye tercih edildiğine dair bir hesaplama gibi görünüyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.