Dünyanın ilk dijital kamearası Fujix DS-1P
Filmleriyle tanınan Fujix, 1988'de dünyanın ilk tüketiciye yönelik dijital kamerasını üretti. 400 kilopiksel CCD sensörüne sahip cihaz, dosyaları çıkartılabilir bellek kartlarında saklayabiliyordu. Fotoğrafı yakalamadan depolamaya ve bilgisayarda kullanmaya, tüm işlem dijitaldi. Avrupada ve ABD'de satılmayan, Japonya'da piyasaya sürülen cihazın ömrü oldukça kısa oldu.

Dycam Model 1 ise satın alabileceğiniz ilk dijital kameraydı
1990'da Dycam'ın piyasaya sürdüğü kamerayı satın almanız çok daha mümkündü. Logitech Fotoman olarak da tanınan cihaz, 320x480 çözünürlüğünde 8bit gri fotoğraflar yakalayabiliyordu. Cihazın arkasında herhangi bir LCD ekranı yoktu ve fotoğrafı klasik yolla çekiyordunuz.

Nikon D1 çok şeyi değiştirdi
Kamera endüstrisinin önemli bir ismi tarafından üretilen Nikon D1, bu özellliğiyle dünyanın ilk dijital SLR'si idi. 1999'da piyasaya sürülen D1, CCD sensörü ile 2.74MP'lik görüntüler yakalayabiliyordu ve F serisi lenslerle uyumlu idi. Cihaz yüksek hassasiyeti, iyi SNR değeri ile övgü toplamıştı.

"Still Video Kamera"lar ilk gerçek dijital kameralar için önemli bir adımdı.
Bu tür kameralar, standart dijital kameraların selefi sayılıyor. 1981'de ortaya çıkan ilk Sony Mavica (manyetik video kamerası), SLR biçiminde sunuluyordu ve değiştirilebilir lenslere sahipti. Cihaz, 570×490 çözünürlüğündeki NTSC sinyaline dönüştürüyordu ve bunları "Mavipacks" adı verilen manyetik disketlerde saklıyordu.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.