Güncel

İlk kripto savaşı başladı! Rus rublesi ile Bitcoin alım satımı rekor kırdı

Ukrayna Rusya savaşının patlak vermesinin ardından Binance'den yaptırım uygulanması istenmişti. Ancak bu durum ilk kripto para savaşına patlak verebilir.

İlk kripto savaşı başladı! Rus rublesi ile Bitcoin alım satımı rekor kırdı

Rusya Ukrayna gerginliği bir süredir devam ediyor. Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik saldırılarından sonra bir çok yer yaptırımlar uygulamaya başladı. Twitter, Facebook, TikTok, Microsoft hatta Reddit bile Rusya'ya yönelik yaptırımlarıyla gündeme geldi. Yaşananların ardından Ukrayna Binance'den Rusya'ya yönelik işlemleri kapatmasını talep etmişti. Binance ise bu talebe olumlu yanıt vermedi, böylece ilk kripto savaşı başladı diyebiliriz.

İlk kripto savaşı başladı! Binance'den tartışılan karar

kripto

Binance'in kurucusu ve yöneticisi Changpeng Zhao, BBC'ye "Pek çok Rus savaşı desteklemiyor" ifadesi kullandı. Rusya'da Binance üzerinden yapılacak olan kripto para işlemlerini durdurmanın kripto paraların doğasına uymadığını da dile getirdi.

Tüm bunların ardından Financial Times'dan dikkat çekici bir rapor geldi. İşgalin başından bu yana Rus rublesi ile Bitcoin ve benzeri kripto para birimi alım-satımı iki kat artarak günlük 60 milyon dolara ulaştı. Telegraph gazetesi, Bitcoin için "Putin'in yaptırımları boşa çıkarmak için kullanacağı süper silahı" ifadelerini kullandı.

Ukrayna savaşının "ilk kripto savaşı" olarak adlandırılması söz konusu. İşgalin başlamasının ardından Bitcoin'in değeri yüzde 13 artmış durumda. Rus oligarklarına hedef olmamak için kripto para kullanılıyor.

Binance CEO'su "Biz hiçbir halka karşı değiliz. Rus siyasetçiler ile sıradan Rus vatandaşlarını aynı şekilde değerlendiremeyiz. Pek çok Rus savaşa karşı çıkıyor. Biz endüstriyi kontrol etmiyoruz. Ben kendi yaptırım listemi yayınlarsam, siz kendi yaptırım listenizi yayınlarsanız ne olur? Kimse bunu umursamaz. Sadece kullanıcıların daha küçük platformlara yönelmesine yol açarsınız." dedi.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.