Güncel

IMF, Bitcoin konusunda El Salvador'a yardım ediyor!

IMF, Bitcoin kullanım istatistiklerini derlemek için El Salvador'a 'teknik yardım' sağlıyor

IMF, Bitcoin konusunda El Salvador'a yardım ediyor!

Kripto para piyasası, daha fazla ülkenin Bitcoin ( BTC ) ve diğer dijital varlıkları geleneksel paraya meşru bir alternatif olarak kabul etmeye başlamasıyla büyümeye devam ederken, küresel finansal bekçileri bu benimseme üzerinde mümkün olduğunca fazla kontrol elde etmeye çalışıyor. Örneğin; IMF, Bitcoin konusunda El Salvador'a yardım ediyor!

IMF, Bitcoin konusunda El Salvador'a yardım ediyor!

Uluslararası Para Fonu (IMF), örgütün sözcüsü Gerry Rice düzenlediği basın toplantısında, El Salvadorlu yetkililerle “Ocak ayında Yönetim Kurulumuz tarafından vurgulanan kritik konular hakkında” görüşmelere başladığını doğruladı.

“Bitcoin kullanımına ilişkin istatistiklerin ve Bitcoin'in El Salvador'da yasal ihale olarak kabul edilmesiyle ilgili diğer bilgilerin toplanmasında yetkililerin kaydettiği ilerleme de dahil olmak üzere, devam eden birçok tartışmalı konu var. Bu nedenle Bitcoin kullanımının derlenmesi konusuda teknik yardım sağlıyoruz” dedi.

Rice ayrıca, kara para aklamayla mücadele, mali şeffaflık, kamu fonlarının kullanımında hesap verebilirlik, yolsuzlukla mücadele çerçevesinin uluslararası standartlara uygun olarak güçlendirilmesi ve çeşitli diğer konularda tartışmaların yapıldığını da söyledi.

IMF'nin kriptoya karşı duruşu

Uzun süredir IMF, dijital varlıkları eleştirmek, bunları benimsemenin riskleri konusunda defalarca uyarmak ve bozuk ülkelerde kripto kullanımının daha yüksek olduğunu iddia etmek için her fırsatı değerlendiriyor. Daha yakın zamanlarda örgüt, El Salvador'un yukarıda bahsedilen kara para aklama ve kamu fonlarının kullanımının hesap verebilirliği konularındaki çabalarını güçlendirmesi konusunda ısrar etti.

El Salvador, Eylül 2021'de Bitcoin'i yasal ihale olarak kabul eden dünyadaki ilk ülkeydi. Başkanı Nayib Bukele'nin şimdiden 2,301 Bitcoin satın aldığı bildiriliyor. Bu ülkeyi 2022 Nisan sonunda Orta Afrika Cumhuriyeti izledi.

Bu arada, yerel El Salvador medyası, ülkesinin IMF ile yaptığı görüşmelerin, ülkenin artan ekonomik riski ve uluslararası risk kuruluşlarının notlarını düşürmesi sonrasında, finansmanını düzenlemeye yönelik 1,3 milyar dolarlık bir kredi anlaşmasına yol açabileceğini bildirdi.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.