İngiliz yatırımcılar Bitcoin'e yöneliyor!

Yeni veriler, İngiliz yatırımcılarının GBP zayıfladıkça Bitcoin'e yöneldiğini gösteriyor!

İngiliz yatırımcılar Bitcoin'e yöneliyor!

İngiliz sterlini, yaygın ABD doları karşısında zayıflamaya devam ederken, yatırımcılar istikrarı korumak  için Bitcoin'e ( BTC ) yöneliyor gibi görünüyor.

İngiliz yatırımcılar Bitcoin'e yöneliyor!

Yatırımcıların amiral gemisi kripto para birimi tercihi, yükselen Bitcoin ve İngiliz sterlini işlem hacmi ile vurgulanıyor. Özellikle CoinShares araştırma başkanı James Butterfill tarafından paylaşılan veriler, borsalardaki GBP/BTC işlem hacminin 26 Eylül'de rekor 881 milyon dolara ulaştığını belirtti. Ortalama olarak, bu rakam genellikle günde 70 milyon dolar seviyesinde bulunuyor.

İngiliz yatırımcılar Bitcoin'e yöneliyor! - Resim : 1

GBP/BTC işlem hacmi. Kaynak: Coinshares

Genel olarak, son 30 gün içinde GBP/BTC çiftinin hacmi %878.11 hızla yükselirken, bir önceki yıla göre bu rakam %1.431.76 seviyesinde bulunuyor. 

Fiat dalgalanmalarıyla Bitcoin hacmi 

Sterlin yanı sıra, veriler büyük fiat para birimlerinin Bitcoin ile artan bir ticaret hacmi kaydettiğini gösteriyor. Örneğin, Euro karşısındaki hacim de son 30 günde %84,84 arttı. Aynı zamanda, USD/BTC çifti için hacim 30 günde %66,52 arttı.

İngiliz yatırımcılar Bitcoin'e yöneliyor! - Resim : 2

Fiat para birimi grafiği ile Bitcoin işlem hacmi. Kaynak: Coinshares

Performansa dayanarak, Butterfill, “bir FIAT para birimi tehdit edildiğinde, yatırımcılar Bitcoin'i tercih etmeye başlar” dedi.

Bitcoin'e geçiş, İngiltere Başbakanı Liz Truss'un vergi indirimleri için devlet borçlanmasını artırma önerisinin enflasyonu kötüleştireceği korkusuyla geldi. Durum , İngiltere Merkez Bankası'nın bir güvence beyanı yayınlamak zorunda kalmasıyla sterlini tarihi düşüklere gönderdi .

Britanya vatandaşlarının dikkatlerini Bitcoin'e çevirmesiyle senaryo, kripto para biriminin enflasyona karşı bir koruma görevi görebileceği savunucuları tarafından kısmen doğrulanıyor.