Güncel

İnsan idrarından kök hücre yaptılar

Bilim adamları birçok hastalığa iyi gelecek kök hücreyi insan idrarından yaptılar.

İnsan idrarından kök hücre yaptılar

Teknoloji geliştikçe bilim adamlarının çalışmaları da hızla artıyor. Büyük buluşlara imza atan bilim adamları şimdi de ilginç bir şeyden kök hücre yapmayı başardı. Kök hücre yapmayı başardıkları şey ise insan idrarı. İnsan idrarından yapılan kök hücrelerin beyin hücreleri ve sinir hücreleri yapımında kullanılabileceğini ileri süren Bilim adamları, ilk denemelerin olumlu sonuç verdiğini, testin başarıyla tamamlanması halinde sinir hücrelerinin tahrip olduğu hastalıkların tedavi edilebileceğini bildirdi.

Bir yılı aşkın süredir Çin'de Guangdong vilayetinde Biyotıp ve Sağlık Enstitüsünde, yürütülen çalışmalarda, 3 denekten alınan idrarın içindeki böbrek hücreleri ayrıştırılarak, kök hücre elde edildiği belirtildi. Bilim adamları, buldukları yeni yöntemle, 12 gün içinde kök hücre üretmeyi başardıklarını, kısa bir süre sonra da kök hücreden sinir hücreleri elde ettiklerini söylediler.

1356762795_88277.jpg

Yeni doğmuş bir farenin beynine enjekte edilen yeni sinir hücreleri, Farelerin beyninde hala bir tümör ya da deformasyon yapmadı. 2007 yılında yapılan deneyde, embriyodan alınan kök hücre, beyine nakledildiğinde, aşırı çoğalarak tümöre yol açmıştı.

Çinli bilim adamları, bu aşamadan sonra idrardan elde edilen kök hücreleri, sinir sistemi ya da omurgası hasar görmüş hayvanlara enjekte edecek ve hasarın onarılıp onarılmadığını inceleyecek.

Eğer başarılı olurlarsa, Parkinson ve Alzheimer hastaları için bir tedavi umudu olacak.

Yorumlar
Misafir
Yani ne desem ki bilemedim:)). Neyin ne zaman ise yarayacagini bilemeyiz:)
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.