Güncel

İnsandan daha hassas bir robot!

Liquid-Filled Robot 'un parmağı insan parmağından daha hassas.

İnsandan daha hassas bir robot!

"Robotların yapabilecekleri" listesine bir yenisi daha eklendi: His. Kaliforniya'daki Viterbi okulu öğrencilerinin yaptığı araştırmaya göre, üretilen robotun insan duyu algılarından daha iyi olabilmesi için komplex bir yapıya sahip olduğu ortaya çıktı. Robotun materyallerin farklılığını tanımasının insandan daha iyi olduğu belirtildi.

Bu büyük gelişmenin ayrıntılarından bahsedecek olursak, BioTac isimli sensörün kullanıldığı robotun iyi bir donanım ve başarılı yazılım ile bu başarıyı elde ettiğini söyleyebiliriz. Geliştirilen bu yapının fazlsıyla insan parmağına benzediğini söyleyen araştırmacılar esnek ve gözenekli derisinde parmak izini andıran tabakanın da yerleştirildiğini söyledi. Parmağın yapısında sıvı bir madde kullanılması bu sonucun en büyük payı.

1340351592_robot-finger.jpg

Yazılım aşamasında araştırmacılar insan dokusunun verdiği tepkileri verebilmesi için uğraştıklarını söyledi. İlk aşamada yapılan deneylerde robotun camsı ve metalik nesneleri hatta kumaşları ayırt edebildiği ortaya çıktı. Daha sonra yazılım aşamasında daha da geliştirildiğini ve 117 kumaş çeşidinin tanımlandığını belirtti. Bunların %95'i olumlu sonuç verdi. Sadece küçük ayrıntılar kafasını karıştırdı. Ancak insan bile küçük farklar olan nesneleri ayırt edemeyebiliyor.  Bio Tech sensörleri adı verilen yapı ise robot parmağının sıcak ve soğuğu algılamasını sağlıyor. Bu haber dün Neurorobotics isimli gazetede yayınlandı ve  okuyucuları oldukça etkiledi.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.