Farklı ve Zarif Modeller Tasarlaması
İnsanlar Apple ürünlerini severler ya da nefret ederler, ancak ne olursa olsun bu şirketin ürünleri hakkında konuşmaya devam ederler. Bu markanın ünü kurulduğu tarihten itibaren muazzam bir şekilde büyümeye devam etmiştir. Dünyanın dikkatini çekmiş ve üretmiş olduğu gold modeli gibi parlak ürünler ile bu markaya olan ilgi daha da fazla artmıştır. Böylece tasarlamış olduğu farklı ve dikkat çekici ürünler ile dünya çapında prestij göstergesi bir marka halini almıştır.

Ayrıca Apple’nin Samsung ile girmiş olduğu patent savaşları, bu ikilinin medyada yer alması ile daha da fazla isim yapmalarını sağladı. 2012 yılındaki en son davada Apple, iki parmak ile fotoğrafı büyütmek, tek parmak ile ekranı sürüklemek gibi kendisine ait patentlerin Samsung tarafından kullanıldığını iddia ederek, dava açmıştı. Dava sonucunda mahkeme Apple firmasına hak vererek, Samsung şirketine 1 milyar dolarlık tazminat cezası vermişti.

Logosu ve “I” yani “Ben” Faktörü
Isırılmış elma simgesi antik çağlardan, Newton’a ve hatta masal kahramanı olan Pamuk Prenses’e kadar çoğu insanı etkilemiştir. Bu yüzden de markanın ürünlerinin arka kısımlarında insanları daha çok cezbetmesi için ısırılmış elma logosu yerleştirilmiştir. Bu logo hakkında çokça fikir üretilse de kaynağının ne olduğu bilinmemektedir. Bir de “Ben” ya da “I” faktörü var. Üretmiş oldukları iPhone, iPad, iPod gibi ürünlerin sahibine ait olduğunu vurgulanmak amacıyla ürünlere bu isimler verilmiştir. “I” harfi birçok anlama gelebilir ancak Steve Jobs ve ekimi bu harfi “Benim” ya da “Ben” anlamında kullanmamış olsalar bile, satış için bu kullanım oldukça etkili olmuştur. Belki ülkemiz açısından bu durum çok önemli değildir, ama dünya açısından başarılı bir pazarlama girişimi diyebiliriz. Bu cihazlar tarzları, belirtmiş oldukları sınıf ve gösteriş sayesinde piyasadaki diğer ürünler arasında fazlasıyla fark yaratmışlardır.

Kolayca Uyum Sağlayabilmesi
Dünya gelişmeye ve değişmeye devam ediyor. Bu teknolojik ve yapısal evrimler dünyaya miras kalacak, değişim devam ettikçe dünya artık eskisi gibi olmayacak. Bu nedenle de eğer duruma ayak uyduramazsak, dünya ile uyum içerisinde yaşayamayacağız. Basit bir ifadeyle, eğer değişime ortak olmazsak; yaşadığımız süre boyunca çoğu şeyi kaçırmış olacağız. Bu görüş, değişime kolayca uyum sağlayabilinmesi için insanları teşvik eder. Çeşitliliği kabullenen ve uzmanlıklarını geliştiren insanlar için yeni bir yaşam yolu olmasının yanı sıra, onların bir adım önde olmalarını sağlayacaktır. Apple ürünleri ile bu kazanç çok kolay bir şekilde sağlanabilir. Her yeni ürün ile teknolojik değişimler, gelişim için iyi bir yol olmuştur.

“1984” ve “Farklı Düşün” Reklamları
Dünyanın Apple ürünlerine böylesine bağımlı olmasının en büyük sebeplerinden bir tanesi de “Farklı Düşün” reklamlarıdır. 1983 yılında yayınlanan bu reklamlarda, Apple ürünlerinden mahrum bırakılmış bir dünyanın nasıl olacağı gösteriliyordu. Bu reklam mucizenin en çarpıcı ve en güçlü örneklerinden bir tanesidir. 20 yıl sonra 2004 yılında bu reklam tekrar yayınlandı ve dünyanın tekrar büyülenmesini sağladı. Bu sayede oldukça mühim olan sadık tüketici tabanını ele geçirdi. Bir şekilde farklı olmak fikrinin tohumunu dünyaya aşıladı ve şimdilerde ise bu tohumdan oluşan meyveleri fazlasıyla toplamaktadır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.