İnsanların neden olduğu 10 ölümcül felaket - Page 1

Love Kanalı – Niagara Şelalesi/New York:Niagara Şelalesi yakınlarında bulunan Love Kanalı, iki nehri birleştirmek için kurulmuştur. Adını da kazı işlemini başlatan William Love’dan alır. Ama bu kanal tamamlanamamıştır. Yine de inşaat aşamasında kimyasal madde üretimi yapan bir şirket, bu kanalı bir atık çukuruna dönüştürmüştür. Bahsettiğimiz atık ise 21 ton zehirli kimyasaldır. Kanal dolduğu zaman şirket, üzerini toprakla kapattı ve herhangi bir sağlık sorunu çıkması halinde hiçbir sorumluluk almadı.

İnsanların neden olduğu 10 ölümcül felaket - Page 2

Meksika Körfezi Petrol Sızıntısı:BP Deepwater Horizon petrol sızıntısı adıyla da bilinen felaket, ABD tarihinin en büyük petrol sızıntısıdır. 20 Nisan 2010 tarihinde meydana gelen bu patlamada, 11 işçi ölmüş ve 17 işçi yaralanmıştır. Meksika Körfezi’nde meydana gelen kazadan oldukça büyük bir alan etkilendi. Patlama sonrasında petrol kuyusu, uzun süre kapatılmamıştır ve varillerce petrol, Meksika Körfezi’ne sızmıştır.

İnsanların neden olduğu 10 ölümcül felaket - Page 3

Büyük Pasifik Çöp Arazisi:Buranın adının çöp adası olmasının nedeni de tahmin edebileceğiniz gibi insanlardır. Pasifik Okyanusu’nda insanların neden olduğu bu kirlilik nedeniyle birçok nesli tükenmekte olan hayvan ölüyor. İçinde çeşitli plastik çöpleri bulunan ölü albatros kuşunun fotoğrafını internette her yerde görmüşsünüzdür. İşte burası tam da Kuzey Pasifik’te insanların neden olduğu kirlilikten kaynaklanıyor.

İnsanların neden olduğu 10 ölümcül felaket - Page 4

Fukuşima Nükleer Santral Felaketi:2011 yılı Mart ayında Japonya’yı vuran büyük tsunami sonrasında 20 binden fazla kişi ölmüş ve 300 bin kişiden fazlası da evsiz kalmıştır. Tsunami felaketi, Fukuşima Nükleer Santrali’ni de etkileyerek radyoaktif madde salınmasına neden oldu. Çernobil’den sonra görülen en büyük ikinci nükleer kaza olarak tanımlanması da bu şekilde olmuştur. Aynı zamanda tüm reaktörlerde yaşanan sorun nedeniyle, en karmaşık nükleer kaza unvanına da sahiptir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.