3. Robot Asker Atlas

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon'a bağlı Savunma İleri Araştırma Projeleri Dairesi (DARPA) engebeli arazide tıpkı bir insan gibi kolaylıkla yürüyebilen, tek ayak üstünde durabilen ve darbeye rağmen düşmeden ayakta kalabilen insan görünüşlü robot üretti.

4. Porton Man Geliyor

Birleşik Krallık Savunma Bakanlığı Porton Man adını verdikleri proje için tam 1.1 milyar dolar bütçe ayrıldığını açıkladı. Porton Man, ismini içerisinde Savunma bilimi ve teknoloji laboratuarının da bulunduğu Porton Down askeri araştırmalar merkezinden alıyor.

5. Robot Sinekler

İngiltere’de yayınlanan The Times gazetesi, Amerikan ordusunun ajanlık ve gözetleme operasyonlarında kullanmak üzere yeni “robot böcekler” geliştirdiğini yazdı.

Haber şöyle başlıyor: “Kulağa Transformers filminden bir sahne gibi gelebilir ama robot sinekler ve mekanik kırkayakların düşman hedeflerinde ajanlık yapması ihtimali hızla gerçek oluyor”.

6. 'Petman' ABD'de Orduya Katılmak Üzere

İnsan gibi hareket edebilen en gelişmiş robotlardan 'PETMAN', önümüzdeki yıldan itibaren ABD ordusuna katılacak. Dengesini yitirmeden yürüyebilen, koşabilen ve eğilebilen robot, şınav da çekebiliyor. Pentagon'a bağlı Amerikan Savunma ve Araştırma Ajansı (DARPA)'nın finanse ettiği ve Boston Dynamics adlı şirketin geliştirdiği robot, 175 santimetre uzunluğunda ve 80 kilogram ağırlığında.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.