2. Bilgiler 1 Milyon Yıl Saklanabilecek
ETH Zürich Kimya ve Uygulamalı Biyobilimler Bölümü’nden Robert Grass liderliğinde araştırmacılar bir milyon yıldan daha uzun süre hatasız şekilde saklamanın yolunu buldu. Bilim insanları, önce DNA bilgi segmentlerini silikalara (cam) yerleştirdiler. Daha sonra ise verilerde oluşabilecek hataları düzeltmek için bir algoritma kullandılar.

3. Depolanan Bilgi Kolayca Okundu
Araştırmacılar DNA bozunumunu simüle etmek için hazırladıkları 150 nanometre çapındaki silika bilyaları, belirli bir derece aralığında tutulan sıcak bir ortama yerleştirdiler. Böylece cam içinde saklanan DNA stabil hale getirildi. İşlem sonucunda Florür çözeltisi kullanarak silikayı camdan sıyırmayı başardılar ve depolanan bilgileri kolayca okuyabildiler.

4. 1 Gram DNA, 455 ‘Exabyte’ Veri Saklayabiliyor
Elde edilen bulgular ışığında, bu şekilde yüklenen bilgilerin milyonlarca yıl saklanabileceği ortaya çıkmış oldu. Buna göre 1 gram DNA, 455 ‘exabyte’ veriyi saklayabilecek kapasiteye sahip.

Not: 1 milyar gigabyte, 1 exabyte kapasiteye eşit. 1000 ‘exabyte’ ise 1 ‘zettabyte’ yapıyor.

5. Ürettiğimiz Her Şey 4 Gram Dna'ya Sığıyor!
Bulut yazılım firması EMC’nin hesaplarına göre, insanlık, tarihi boyunca, 2011 yılı itibarı ile 1.8 ‘zettabyte’ bilgi üretmiş durumda. Bu yeni teknolojiyle bütün bu verileri depolamak için sadece 4 gram DNA yetecek. Yani bir, insanlık bütün tarihi boyunca, bir çay kaşığına sığacak kadar data üretmiş. Instagram’da her saniye milyonlarca artan fotoğraflar da dahil buna.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.