Instagram, DM'lere 'çıplaklık koruması' geliyor!

En popüler uygulamalar arasında yer alan Instagram şaşırtıcı bir özellik üzerinde çalışıyor. Şimdi DM'lere çıplaklık koruması özelliği geliyor.

Instagram, DM'lere 'çıplaklık koruması' geliyor!

İstenmeyen çıplak fotoğraflar sosyal medyada büyük bir sorun haline gelmiş durumda. O derece ki insanlar DM'lerinde yabancılardan gelen çıplak fotoğraflardan oldukça şikayetçi. Bu kapsamda şimdi popüler sosyal medya uygulaması bir karar alıyor. Çıplaklıkan bıkanlara yönelik olarak Instagram'ın yardımcı olabilecek bir araç üzerinde çalıştığı bildiriliyor.

Instagram, DM'lere 'çıplaklık koruması' geliyor!

Araştırmacı Alessandro Paluzzi tarafından tweetlenen erken bir ekran görüntüsü, "Çıplaklık koruması" teknolojisinin "sohbette çıplaklık içerebilecek fotoğrafları kapsadığını" ve kullanıcılara bunları görüntüleme veya görüntülememe seçeneği verdiğini gösteriyor. Instagram sahibi Meta, The Verge'e özelliğin geliştirme aşamasında olduğunu doğruladı.

Meta, amacın insanları çıplak görüntülerden veya diğer istenmeyen mesajlardan korumaya yardımcı olmak olduğunu söyledi. Daha fazla koruma olarak şirket, görüntüleri göremediğini veya üçüncü taraflarla paylaşamayacağını söyledi. Bir şirket sözcüsü, "Bu yeni özelliklerin insanların gizliliğini korurken, aldıkları mesajlar üzerinde kontrol sahibi olmalarını sağlamak için uzmanlarla yakın bir şekilde çalışıyoruz" dedi.

Meta, yeni özelliğin geçen yıl başlatılan "Gizli Sözler" aracına benzediğini ekledi. Bu özellik, kullanıcıların, anahtar kelimelere dayalı olarak DM isteklerindeki kötüye kullanım mesajlarını filtrelemesine olanak tanıyordu. 

"Siber flaşlama" olarak da bilinen istenmeyen çıplak fotoğrafların gönderilmesi, Kaliforniya ve Birleşik Krallık dahil olmak üzere birçok yargı merkezi tarafından hedef alınmıştı. Bu sebeple uygulama da elinden geleni yaparak çıplaklığın önüne geçmeyi hedefliyor.