Güncel

Intel işlemcilere yeni rakip doğuyor! Yeni Çinli CPU'lar büyük rakip olacak!

Team Blue lakaplı Amerikan işlemci şirketi İntel'e büyük bir rakip geliyor. Çinli firmalar yeni yerli işlemciler ile İntel'e büyük rakip olacak.

Intel işlemcilere yeni rakip doğuyor! Yeni Çinli CPU'lar büyük rakip olacak!

Intel'in grafik kartı pazarına girmesi, işlemciler için kullanıcıların daha fazla çeşitli rakip firmaları istemelerine neden olacak. Tayvanlı DigiTimes'ın bir raporuna göre, bir Intel yöneticisi, Çinli CPU üreticilerinin önümüzdeki üç ila beş yıl içinde Intel'e "güçlü rakipler" haline geleceğini iddia ediyor. 

Bu bildiri, Intel Corporation'ın Kıdemli Başkan Yardımcısı ve Intel Çin'in başkanı Rui Wang tarafından Mart ayındaki 2022 Ulusal Parti Kongresi'nde yapıldı, ancak belirli bir Çinli işlemci üreticisinin adı açıklanmadı.

Intel için yeni Çinli rakipler doğuyor

Çinli yerli işlemci

Tom's Hardware'nin ayrıca kendi raporunda, bu tahminlerin yanı sıra sağlanan veri eksikliği göz önüne alındığında, etkinliğin Çin Komünist Partisi tarafından düzenlendiği göz önüne alındığında, bunun Wang'ın kibar olmaya çalışması olarak yorumlanabileceğini belirtiyor. Kısaca Intel'in artık yeni rakibi Çinli işlemciler olacak.

Aslında, bu tahminin gerçek olabilmesini sağlayan tek gerekç, Çin'in Bilgi ve Teknoloji Bakanı Xiao Yaqing'den geliyor ve yerli çip endüstrisinin geçen yıldan bu yana üçte bir oranında büyüdüğünü iddia etti. Wang, "Şimdiye kadar Intel'e karşı önemli bir tehdit olacak, başa çıkabilecek yerel şirketler olmadı, ancak 3-5 yıl içinde yerel şirketlerin güçlü rakipler olarak ortaya çıkacağı netleşecek" dedi.

"Intel kibar olmayacak ve gücünü adil bir şekilde rekabet etmek için kullanacak" diyerek, dünyanın en iyi işlemcilerinden bazılarını yaptıkları göz önüne alındığında, güçlü Blue Team (Intel)'i bu kadar kısa sürede yenmenin kolay bir iş olmaktan çok uzak olduğunu belirtti.

Wang'ın iddialarının, küresel pazara hâkim olan Çinli markalara mı yoksa sadece Çin'deki liderlik için mi olduğuna atıfta bulunup bulunmadığı netlik kazanmadı. Zhaoxin veya Loongson gibi belirli işlemci üreticilerinden bahsedilmiş olsa bile, büyük olasılıkla batıda tanıdık değiller, bu nedenle bilgi işlem dünyasıyla daha fazla ilgilenmediğiniz sürece onları tanıma şansınız olmayacak gibi.

Yine de Çin'in BT altyapısı inanılmaz bir hızla büyüyor, bu nedenle bu iddialar sadece yatıştırma gibi görünse de daha önce bölgeye özel olan donanımların küresel olarak piyasaya sürüldüğünü görürsek hiç şaşırmamalıyız.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.