Güncel

Intel, Stephen Hawking’in konuşmasını dakika 10 kelimeye çıkarmak istiyor

Kaş ve ağız hareketleri sayesinde geliştirilen sistemle harf seçimi daha da hızlandırılıyor.

Intel, Stephen Hawking’in konuşmasını dakika 10 kelimeye çıkarmak istiyor

Motor nöron hastalığına yakalanan dünyanın önde gelen bilim adamlarından Hawking’in hastalık sebebiyle konuşma yeteneklerini sergileyemediğini biliyoruz.

Geliştirilen teknolojiler sayesinde dakikada sadece bir sözcük konuşabilen Hawking, Intel’in on yılı aşkındır sürdüğü çalışmalar neticesinde kelime sayısını arttırabilecek.

Yanaklarını oynatarak sitem sayesinde harfleri tek tek seçen bilim adamı, Intel CEO’su Justin Rattner’ın yaptığı açıklamalara sistemin daha da geliştirilebileceğinin ipuçlarını verdi. CEO, “Hawking ağız ve kaşlarını da oynatabiliyor. Bu hareketlerde sisteme eklenip sözcük harf seçimi daha hızlandırılabilir.” açıklamalarında bulundu.
1358750378_stephen-hawking1387959c.jpg

21 yaşında tedavisi mümkün olmayan ALS hastalığına yakalan Hawking, buna rağmen çalışmalarından geri kalmadı birçok kitap yazdı. Kitapları 40 dile çevrilen bilim adamı, aynı zamanda yazdığı çocuk kitaplarıyla birlikte çocukları etkileyip onları evrenbilime yanaştırmıştır. Yazdığı kitaplar çocukların hayal dünyasını da genişletmiştir.

Yorumlar
erkan
dinin ve paranın kimde olduğu bilinmez
Cevapla
Misafir
alsana bi amerikan veya ingiliz kahraman
Cevapla
ama acaba bu kadar bilimle içiçe olupta,kainatın bu muazzam halini gorupte neden hala inancsizligina devam ediyor.Oysa sokaktaki bir cok insanın bilmediği yaratılışı ispatlayan bilime vakıf.Acaba inaniyorda kendisini bu hastalığa yakalattigi için kızıp mi inkar yoluna gidiyor .
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.