Güncel

Intel'in gelir oranında düşüş yaşandı

Akıllı telefon ve tablet platformunun dünya genelinde yakalığı popülerite PC dünyasında kan kaybına sebep oluyor.

Intel'in gelir oranında düşüş yaşandı

PC dünyasının bir numaralı yarı iletken üreticisi Intel, geçtiğimiz yıldan bu yana önemli bir yükseliş içerisinde olan mobil dünyasına yönelirken; Atom işlemcilerle akıllı telefon ve tabletlerde yer bulmayı hedefledi. Şirket şu sıralar ARM’ın mobil dünyasındaki emenliğini tehdit edecek seviyede değil ancak üreticilerin büyük önem verdiği platformların başında geliyor. Özellikle Apple ile sıkı ilişkiler yürüttüğü konuşulyor.

Son dönemde akıllı telefon ve tablet platformunda yaşanan hızlı yükseliş PC pazarını kan kaybetmesinde etkin rol oynuyor. Bun durumun farkında olan Intel cephesine baktığımızda şirketin geçtiğimiz yılın son çeyreğine göre gelir oranında bir miktar düşüş söz konusu.
1366178940_intel-1355194310.jpg

2012’nin son çeyreğinde 13.5 milyar dolar gelir elde edilirken bu miktarın 3.2 milyar doları ise net kârdı. 2013 yılı ilk çeyreğinde ise gelir 12.6 milyar dolar seviyesine gerilerken, elde edilen net kâr oranı ise 2.5 milyar dolarda kaldı.

Hisse başına değerde de 0.48 dolardan 0.40 dolara gerileyen Intel’de yılın ikinci çeyreğinde işlerin ne yönde gelişeceğini bekleyip göreceğiz. Akıllı telefon ve tablet sektöründe devam edecek yükseliş PC pazarını vurmaya devam edecektir.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.