İnternet bağımlısı mısınız test edin

İnternet bağımlısı mısınız test edin

İnternet bağımlısı mısınız test edin - Page 1
ERKEKLERDE İNTERNET BAĞIMLILIĞI DAHA FAZLADiğer bağımlılıklarda olduğu gibi kişiyi, aileyi maddi ve manevi olarak olumsuz yönde etkileyen bu durumun toplumda yaklaşık yüzde 2 oranında görüldüğünü kaydeden Bostan, sözlerini şöyle sürdürdü:
İnternet bağımlısı mısınız test edin - Page 2
''Genelde 12-20 yaşları arasında görülen internet bağımlılığı erkeklerde kadınlara oranla daha fazla oluyor. Cinsiyetler arası tercihler de değişiyor. Kadınlar daha çok sosyal medya ve sohbet programlarını kullanırken, erkeklerde şiddet içeren oyunların ön plana çıktığı görülüyor. İnternette geçirilen zaman tek başına etkili olmasa da, internet bağımlısı olan kişilerin haftada ortalama 40-80 saat arasında internet başında vakit geçirdikleri gözleniyor.''
İnternet bağımlısı mısınız test edin - Page 3
İNTERNET BAĞIMLILIĞINI GÖSTEREN 8 KRİTERPsikiyatri uzmanı Dr. Bahadır Bostan, internet bağımlılığı konusunda 8 kriterden 5'ini yaşayanların internet bağımlısı olarak tanımlandığına dikkati çekerek kritirleri şöyle sıraladı:
İnternet bağımlısı mısınız test edin - Page 4
1. Zihnin sürekli olarak internette olup bitene takılı kalması. Günlük aktiviteleri ve sorumlulukları aksatacak şekilde internet ile ilgili aşırı zihinsel uğraşı olması ve dikkati başka yere vermekte zorlanma.