İnternet bankacılığında tehlikeler ve çözümler - Page 1

Çözüm: Pharming’e karşı en iyi önlem, güncel bir virüs tarayıcı kullanmak. Zira bu saldırılar bir yazılım aracılığıyla gerçekleşiyor. Ayrıca bankacılık sitesinin URL’sinin başında “https” yazıp yazmadığına her zaman dikkat etmelisiniz. En son tarayıcı sürümlerinde, https bağlantısı sağlandığında sizi şifrelemeden haberdar etmek üzere adres satırı renk değiştirerek yeşile ya da sarıya dönüyor ve bir de asma kilit resmi görüntüleniyor. Sahte portallarda ise bu işaretlere rastlanmıyor. Ama dikkat edilmesi gereken bir nokta daha var: Karşınızdaki site, tüm bu saydığımız şartları yerine getirse bile hala sahte olabilir. Eğer bankacılık portalında bir çapraz site betik açığı varsa ve korsanlar bundan faydalanan bir yemleme sitesi kurarsa, tarayıcınız ne yazık ki tüm güvenlik özelliklerinin açık olduğunu gösteriyor ve tüm paranız uçup gidiyor. İyisi mi, siz bankanızın adresini her seferinde elinizle yazın ve tarayıcınızda, oluşturduğunuz bir yer imini kullanın. Bu saldırılardan korunmanın tek yolu var, o da sayfaları sadece kaydedilmiş yer imlerinden çağırmak. Kamufle olmuş sitelerin maskesini düşürmenin bir yöntemi daha var: PIN numaranızı ilk seferinde yanlış girin. Eğer karşınızdaki site gerçekten bankanızın sitesiyse, sizi şifreyi yanlış girdiğiniz için uyaracaktır. Eğer bir pharming sitesiyle karşı karşıyaysanız, site size teşekkür edecek ve girdiğiniz yalnız şifreyi korsana gönderecek, o da hiçbir şey yapamayacak.

İnternet bankacılığında tehlikeler ve çözümler - Page 2

Windows: Korumaya yetmiyor Bankaların kendi sunucuları alabildiğine güvenli, ama sizin bilgisayarınız onlar kadar güvende olmayabilir. Hele bilgisayarınızda Windows kuruluysa durum daha da vahim. Finans sitelerini hedef alan korsanlar, saldırıya elbette zincirin en zayıf halkasından, yani Microsoft müşterilerinden başlıyor. Onlara şans tanımamak için, XP’nin de, Vista’nın da ek önlemlere gereksinimi var. Bu yazılımlar PC’nizi yavaşlatıyor olabilir, ama başınıza bir dert açılmaması için bu küçük bir bedel. Bu da demektir ki, virüs önleyicinizi her gün güncellemelisiniz!

İnternet bankacılığında tehlikeler ve çözümler - Page 3

Çözüm: Güncel bir anti virüs programı kullanmıyorsanız internete hiç girmeyin! İşletim sistemleri arasında en yüksek güvenliği Linux sunuyor. Linux çözümlerimiz sistemi kesinlikle yavaşlatmıyor ve alıştığınız Windows ortamından vazgeçmenizi de istemiyor. Evet, bankacılık işlemlerinizi Linux’tan, görüntü düzenleme, mektup yazma gibi işlemlerinizi Windows’tan yapabilirsiniz.

İnternet bankacılığında tehlikeler ve çözümler - Page 4

Web tarayıcılarındaki tehlike Internet Explorer'ın 8'den önceki sürümlerini zorunda kalmadıkça kullanmayın. Zira eski sürüm tüm programlarda olduğu gibi Internet Explorer'ın eski sürümleri tehditlere açıktır. Aynı şey diğer web tarayıcılarının eski sürümleri için de geçerli.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.