Güncel

İnternet devleri artık Türkiye'ye vergi ödeyecekler

undan sonra Türkiye'den kazanan vergisini de Türkiye'ye ödeyecek.

İnternet devleri artık Türkiye'ye vergi ödeyecekler

İnternet devleri artık Türkiye'de kazandıkları paranın vergisini ödeyecekler. Bu konuyla ilgili açıklama yapan Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye'de yaklaşık 1 milyar dolarlık online reklam pazarının olduğunu ve paranın yaklaşık yüzde 70'inin vergisiz şekilde yurt dışına çıktığını söyledi.

Ayrıca bakan Şimşek,"Çalışmaları neticelendirmek üzereyiz. Bundan sonra Türkiye'den kazanan vergisini de Türkiye'ye ödeyecek" dedi.

1368512377_google-facebook-ve-twitter-.jpg

Ayrıca Şimşek, "Söz konusu reklam gelirleri bir ticari kazanç sayıldığı için, çifte vergilendirmeyi önleme anlaşmaları sayesinde bugüne kadar Türkiye'de vergilendiremiyorduk. Online reklam gelirlerini hizmet geliri kapsamına alacağız ve vergilendirilmesini sağlayacağız. Çalışmayı neticelendirmek üzereyiz. Bundan sonra Türkiye'den kazanan vergisini Türkiye'ye ödeyecek."
Şimşek, "Bu şirketler de vergilendirildiğinde, buradan 100 milyon lira civarında bir vergi geliri bekliyoruz" ifadelerini kullandı

Bildiğiniz gibi Google, Yandex, Facebook, Twitter gibi dev şirketler ülkemizde oldukça popüler ve reklamlardan dolayı epey para kazanıyorlar..

Yorumlar
canmehmet
(Güçlü) Devletler : Ülkelerinde gerçekleşen Ticari hayat ile ilgili, yasa-yönetmelik-kural koyar, ülkesinde iş yapacak ticari firmalar da buna uyarlar. Örneğin: Bir Türk Firması, Amerikan halkına hitap eden bir ürün-hizmet satsa ve arkasından da : "Ben Amerikan yasalarına uymuyorum!" derse, ne olur? Cevap: Anında tüm işlemlerini durdurur, sepetlerler. Bizim Amerika'dan farkımız, "Türkiye" olmamız mı?
Cevapla
ozhan
cok evet gercekten. her ulke vergi aliyor. halka yukleneceklerine bu buyuk sitelerden alde alim yapsinlar.
Cevapla
©®
her şeye vergi. yakında hava vergiside koyarlar. hatta sayfaya girdiğinde de bi vergi olur. otomatiğe bağlamış bunlar. geçin bunları vatandaşın kanını emiyorsunuz zaten şimdi bu google turkiyeye vergi verecek parasını kimden kesecek
Cevapla
yuri
geç kalınmış bi karar, bizden kazanıyorsa vergisini bize verecek tabi ki
Cevapla
Birol
cok gec kalindi diger ülkeler coktan almaya başladı
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.