Güncel

İnternet dünyasında Türkiye'nin yeri

TNS'nin araştırmalarına göre ülkemizdeki kullanıcıların eğilimleri ortaya çıktı.


Araştırma şirketi TNS'nin araştırmasına göre Türkiye'de internet kullanıcıların yüzde 71'i internete her gün girdiği ve çoğunlukla interneti eğlenmek amacı ile kullandığı ortaya çıktı.

1328703910_closed-intranet.png

Araştırmalara göre araştırma kapsamına alınan 60 ülkede 72 bin kişi ile gerçekleştirilen araştırmanın kullanıcıların yüzde 93'ünü temsil edildiği ifade edildi. Araştırma kapsamındaki ülkelerde toplam online kullanıcı sayısı 1 milyar 938 milyon 59 bin 98 kişi olduğu tespit edildi. Diğer ülkelerdeki kullanıcılarla Türkiye'deki kullanıcılar kıyaslandığında internet penetrasyonu ortalama düzeyde yüzde 44 civarında, buna karşın dijital büyüme indeksi yüksek olarak ortaya çıktı. Ülkemiz bu değerle araştırma kapsamındaki ülkeler arasında 10. sırada yer aldı.

1328703990_intranet202.jpg

Ülkemiz deki internet kullanıcılarının yüzde 22'si internete cep telefonlarından erişim sağlıyor. Cep telefonları ile giriş yapan kullanıcılar en çok işe giderken ve eve dönüşte olduğu, yani trafikte geçirilen zamanlarda veya gece yatma vakitlerinde olduğu tespit edildi. Kullanıcıların çoğu gece uyumadan önce son bir kez sosyal paylaşım sitelerinde ne olup bittiğine bakma ihtiyacı duymakta. İnternet kullanımında Türkiye nufusu'nun yüzde 44'ünün internet kullandığı, bu oranın kentsel alanlarda daha fazla, kırsal alanlarda ise daha düşük seviyelerde olduğu ortaya çıktı.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.