Güncel

İnternet tarayıcılar ne kadar popüler ?

Mobil cihazlar ve farklı farklı işletim sistemlerinin artmasıyla tarayıcıların kullanım oranlarında da değişiklikler meydana geliyor.


Sizin de bildiğiniz gibi her işletim sistemi üreticisi akıllı telefon olsun tablet olsun kişisel bilgisayar olsun kendi sistemlerinde 'birincil' olarak bir tarayıcı kullanıyor.Başlıca popüler işletim sistemlerinde örneğin Windows'ta İnternet Explorer, Google tarafında Google Chrome ve Apple akıllı telefon ve bilgisayarlarında Safari'yi kullanıyor. Fakat tarayıcılar bunlarla bitmiyor ve diğer popüler sayılabilecek tarayıcılarda bu sistemlerde kendilerine yer edinebiliyorlar. Peki yerleşik tarayıcılar olsun diğer tarayıcılar olsun artan bu teknolojik farklılıklar arasında nasıl bir kullanım oranına sahip ?

Android

1466339522_linkeduplife-chrome-for-android-beta.jpg

Öncelikle Android tarafına baktığımızda pek bir sürprizle karşılaşma durumumuz yok tahmin edebileceğiniz üzere. Bu durumda Android işletim sistemine sahip akıllı telefon ve tabletlerde %95 oranla Chrome tarayıcı kullanılıyor. Geri kalan %5'lik kısımda ise sürpriz olarak %1.9 oranında Amazon Silk mevcut.Geri kalan internet yoğunluğunu ise %1.6 Opera ve %1.2 Firefox kullanmakta.

iOS

1466339604_ios-7-safari-on-iphone.png

iOS'ta ise yine beklediğimiz gibi pek bir sürpriz yok.Doğal olarak Safari ezici olarak en fazla kullanılan tarayıcı.%96'lık kullanım oranına sahip Safari'ye %3.9 oranla Chrome eşlik ediyor. Google kendi işletim sisteminde Safari'ye pek şans vermezken Apple'dan aldığı bu oran yine de iyi bir başarı.

Microsoft Windows

1466339682_alinternetexplorermm16010616x9992.jpg

Windows tarafında da bildiğiniz gibi hayal kırıklığı devam etmekte.İnternet yoğunluğunun %46'sı Google Chrome tarafından kullanılırken, birincil tarayıcı İnternet Explorer ise %34.5 oranında kullanmakta.Mozilla Firefox ise %13.4 iken Microsoft'un İnternet Explorer'ın adını değiştiştirdiği Edge tarayıcı sadece %5.

OSX

1466339861_un2ukdia.blogspot.com.jpg

Bir beklenmedik durumda OS X cihazlarda.Safari'nin ezici bir çoğunluğu malesef yok.Evet Safari %50 kullanım oranına sahip fakat tam %37 oranında Google Chrome da pastadan büyük bir pay kapıyor.Firefox ise %12 seviyelerinde tercih konusu iken Opera ve diğer bilinmeyen tarayıcılar kalan oldukça küçük dilimlerde kendilerine yer bulmuş.

Sonuçta Google Chrome bu piyasada en gelecekli tarayıcı ve bunu da gerçekten hakediyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.