Dinsel yayınların engellenmesi yönündeki dilekçe

TruthorFiction.com'un yöneticisi Rich Buehler, bu ilginç olayı şu sözlerle ifade ediyor: "İnternetin en meşhur aldatmacalarından biri de, ateistlerin dini içerikli tüm programları kaldırmak istemesiyle ilgiliydi ve bu yalan, hiç de istenmeyen sonuçlara yol açabilirdi."

Peki gerçekten ateistlerin ilgili makamdan böylesi talebi olmuş muydu? Cevap elbette ki yine hayır. Ancak internette gerçekmiş gibi yer alan ve 1996 yılından bu yana yayılmaya devam eden söz konusu e-postalarda, kamuya açık yerlerde Hristiyan dinine özgü müziklerin yasaklanması yönünde bazı girişimler olduğu belirtiliyordu.

Bill Gates'in milyon dolarlık hediyesi

2001 yılında e-posta'larda görülmeye başlanan bu mail'lerde, Microsoft'un başındaki isim olan ve aynı zamanda dünyanın en zengin insanı olan Bill Gates'in yeni bir program geliştirdiği ve söz konusu e-posta'yı diğer arkadaşlarına gönderen kullanıcıların bu beta program üzerinden para kazanacağı vaat edilmişti.

Hoax-slyaer.com'un yöneticisi olan Brett M. Christensen'ın bu aldatmacayla ilgili görüşü ise şöyle: "8 yılı aşkın bir süre geçmesine rağmen hala bu yalana inan insanların olduğu görmek gerçekten oldukça şaşırtıcı."

Good Times virüsü

İlk olarak 1994 yılında ortaya çıkan ve Good Times olarak anılan bir virüs, e-posta yoluyla tüm dünyaya yayılmaya başladı. Good Times etiketli bir mesajla kullanıcılara ulaşan söz konusu e-posta'da, Good Times ile ilgili sadece bir mesajın okunmasıyla kullanıcıların HDD'indeki tüm verilerin uçacağı iddia ediliyordu. Bu da büyük bir aldatmacadan başka bir şey değildi; ancak bu e-posta'ya inanan birçok insan oldu.

Orijinal mesajın sonunda, ilgili mail'in derhal Forward edilmesi isteniyordu; birçok insan da böyle yaptı haliyle.

Son turist

11 Eylül'de görülmeye başlanan bir fotoğraf, kısa sürede tüm dünyaya yayılmayı başardı. Fotoğrafta New York'u arkasına almış bir turist yer alıyordu. İddiaya göre fotoğrafta yer alan uçak ise terörist kontrolündeki uçaklardan birinin Dünya Ticaret Merkezi'ne çarpmadan önceki son fotoğrafıydı. Ancak bu fotoğrafın elbette gerçekle bir ilişkisi bulunmuyordu.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.