İnternete damgasını vurmuş 10 isim - Page 1

Marc Andreessen

Dünyanın ilk web tarayıcısını geliştiren Marc Andreessen, böylece tarayıcı içinde metinlerin yanında resimlerin de bir arada görüntülenebilmesini sağladı. Netscape Communications'ın kurucusu olan Andreessen, öncesinde Mosaic'i programlamıştı.

İnternete damgasını vurmuş 10 isim - Page 2

Brian Behlendorf

Apache Web Server'ın geliştiricisi olan Behlendorf, Wired Dergisi'nin HotWired isimli sitesi üzerinde çalışırken, diğer yandan Illinois Üniversitesi'nde bulunan NCSA'deki http sunucusu üzerinde çalışmalarda bulundu. Bu gelişmelerin ardından artık ISP'ler kendi eklentilerini ekleyebilmeye ve sunucuyu optimize edebilmeye başladı.

İnternete damgasını vurmuş 10 isim - Page 3

Resmus Lerdorf, Andi Gutmans ve Zeev Suraski

PHP'nin ortaya çıkmasını sağlayan Lerdorf, Gutmans ve Suraski, aslında dinamik sayfaların hazırlanmasında kullanılan bu web dilini geliştirerek internete çok büyük bir katkıda bulundu. 1995'de ilk olarak Lerdorf tarafından geliştirilen PHP, daha sonra farklı iki sürümle yoluna devam etti. Gutmans ve Suraski ise PHP'yi geliştiren isimler oldu.

İnternete damgasını vurmuş 10 isim - Page 4

Brad Fitzpatrick

Online günlük sitesi livejournal'ın geliştiricisi olan Fitzpatrick, böylece blog sitelerinin de öncüsü olmayı başardı. Bilindiği gibi bugün için milyonlarca blog sayesinde dünya çapında birçok insan fikirlerini dünyayla paylaşabiliyor. Facebook, Twitter, MySpace ve WordPress ise bunun son halkaları niteliğinde...

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.