Eskiden mobil internet kullanan birkaç uygulama kullanılırken, artık sosyal ağlarda gezmek, televizyon izlemek, müzik dinlemek ve navigasyondan yön bulmak gibi farklı amaçlarla yapılanlar mobil internet kullanımı arttırıyor. Birçok farklı paket ile kullanılan mobil internet, uygulamaların kullanımlarında ne kadar harcıyor.

TV ve Radyo birinci

Türkiye’deki mobil internet paketleri 10 megabyte ile 8 GB arasındaki kota seçenekleri bulunuyor. Söz konusu paket fiyatları mobil operatörlere göre değişiklik gösterse de 1 GB’lık paketin ortalam fiyatı 22 liraya denk geliyor. Kullanıcıların bir megabyte’a ödediği ücret yaklaşık 0.02 kuruş. Bu rakamdan yola çıkarak en sık kullanılan uygulamaların harcadığı parayı araştırdık.

15 dakikayı baz alarak yaptığımız hesaplara göre en fazla veri harcamasını tahmin edilebileceği gibi televizyon veya video izlemek yapıyor. Akıllı telefon özelliğinde olmayıp uygulama üzerinden radyo dinlemek de kullanıcıların çok fazla internet verisi harcamasına neden oluyor. Sıkça kullanılan sosyal ağlar ise mobil internet kullanımı açısından dikkat çekiyor. En sık kullanılan uygulamaların harcadığı veri tutarlarını aşağıda bulabilirsiniz.

TV izlemek

Mobil internet kotalarını en hızlı harcayanlar arasında televizyon izlemek geliyor. Bu yüzden televizyon izlemenin 1 dakikası bile onlarca megabyte harcanmasına neden oluyor. Örneğin akıllı telefonla bir televizyon kanalını uygulamadan veya internet sitesinden 15 dakika izlemek yaklaşık 75 megabytelık veri harcıyor. Tutarı ise hemen hemen 1.5 liraya denk geliyor.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.