İlk web sitesi
Resimde gördüğünüz, World Wide Web üzerinde yayınlanan, ilk web sitesinin restore edilmiş bir sürümü. Tabi, bildiğimiz kadarıyla. Bugünkü Wiki sayfalarının aksine, bu web sitesi 90'ların başında yapılmış, en basit "World Wide Web" sitesi.

Bu antik sayfa o günkü şartlara göre çok iyi bir çalışma olabilir, ama bu günün arkeolojik bir parçası olmaktan kendini kurtaramıyor.

İlk yüklenen resim
Gördüğünüz resim, World Wide Web'te yayınlanan ilk resim. Evet, resimde bir Photoshop hatası olduğunu kabul ediyoruz.

Photoshop'un kullanılması ve içinde bir parodi saklı olması dolayısıyla (The Horribles Cernettes) bu fotoğraf, dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor.

İlk e-posta
İlk e-posta, ilk web sitesi ve ilk resimden de önce 1971'de iki bilgisayar arasında gönderilmiş. İlk e-posta, ARPANET'in icadından 2 sene sonra gönderildi.

Bir ARPANET çalışanı olan Ray Tomlinson'un iki bilgisayar arasında metin aktarımı yapılabileceğine olan inancı tamdı. Çalışmaları sonucunda birkaç test mesajlarından sonra inandığı işi gerçekleştirdi ve ilk metnini gönderdi. Hiç kimse ilk e-posta da ne yazdığını bilmiyordu. Ray Tomlinson'a göre mesajda "QWERTYYUIOP" gibi bir şey yazıyordu!

İlk YouTube videosu
YouTube'a yüklenen ilk video Youtube kurucularından Jawed Karim tarafından yüklenmişti. Yüklenen video, San Diego Hayvanat Bahçesi'nde eğlenen fillerin 18 saniyelik görüntüsüydü. Video 23 Nisan 2005 tarihinde "Ben hayvanat bahçesindeyken" adıyla kaydedilmişti. Bu olaydan bir buçuk sene sonra, yani Ekim 2006'da Google 1.65 milyar dolara YouTube'u satın aldı. Her şeyin bu kadar hızlı gelişmesinin sebebi ise belki de "Ben hayvanat bahçesindeyken" adındaki videoydu!

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.