Güncel

İnternetin saklı adresleri Karanlık ağlar!

İnternetin saklı adresleri: Karanlık ağlar Hacker avlamak için kurulan, arasanız da bulamayacağınız, gizli bir internet daha var.


Tarayıcıdaki adres satırına yazdığınız adreslerle internetin tamamına erişebildiğinizi mi düşünüyorsunuz? Hayır, gözlerden uzak, karanlık köşelerde gizli bir internet daha var. Ne aramayla bulabilirsiniz, ne de ait değilseniz adresini bilirsiniz. İşte bu makalemizde, bu Darknet'lerin, yani karanlık ağların amaçlarını ve özelliklerini anlatıyoruz.

Darknet'ler, hacker avlamak için örülmüş karanlık ağlar. Siz farkında olmasanız da bu ağ türünden bolca vardır. Hem de yıllardır...

İnternete paralel bir şekilde çalışan karanlık ağlar, kullanımdaki IP adreslerinden oluşur. Ancak bu IP adresleri açık bir şekilde bilinmez ve arama motorları tarafından endekslenmez. Yani arama sonuçlarıyla onları bulmak mümkün değildir.

1346819697_hacker.jpg

Google'ın bulamadıkları

Karanlık ağlara internet tarayıcıda direkt IP'sini yazmadan erişemezsiniz. Adlarını bilseniz bile adres satırına yazdığınızda karşınıza bir site çıkmaz. Çünkü bu IP'ler Domain Name Server'larda, yani alan adı sunucularında yer almadıkları için bu şekilde erişime açık değildir.

Bu IP'ler her zaman sitelere de ait değildir; örneğin bazı şirket ağları bu şekilde çalışır. Dışarıdan işi olmayan insanların erişimine gerek ya da izin yoktur.

Anti-virüs yazılımı üreten güvenlik şirketlerinin de bu şekilde gizli sunucuları var. Pek çok bilgisayar yem olarak bu şekilde ortada bırakılır. Normal kullanıcıların bunlara girmesi gibi bir risk yoktur. Zaten bu siteler de ziyaretçilere zarar vermez. Amaç sadece kayıt tutmaktır.

Hacker kapanı

Bir hacker'ı nasıl yakalarsınız? Online güvenlik araştırmacılarının uzun süredir sorduğu bu soru, hacker'ların arz ettiği tehlike arttıkça daha çok önem kazandı. Hackerları yakalamanın bir yolu saldırı sonrasında izleri takip etmektir. İzleri en iyi şekilde kaydetmenin yolu da direkt saldırıya uğrayan sunucuların takibidir.

Anti-hackerlar sadece saldırıya uğrayan sitelerdeki izleri incelemezler. Karanlık ağlar örüp, hackerların buralara düşmesini beklerler. Yamasız, korumasız bilgisayarlar, savunmasız bir şekilde internet erişimiyle bırakılırlar. Böylece hacker saldırılarının gönüllü hedefi olurlar.

Saldırıya uğrayan bilgisayarlara yüklenen zararlı yazılımlar, araştırmacılar tarafından incelenir.

Ne kadar zaman alır?

Hackerlar sadece saldırdıkları bilgisayarı çökertmez. Bazen de bu bilgisayarları diğer bilgisayarlara saldırılarda kullanmak üzere bot ağlarının parçası haline getirirler. Sıradan kullanıcıların pek çoğunun bilgisayarı saatli bomba gibidir. Kullanıcının farkında olmadığı zararlı yazılımlar uykuda bekler ve hacker'ın komutuyla toplu şekilde saldırıya geçer.

Hackerlar devamlı interneti tarayıp bu tarz savunmasız bilgisayarları tespit ederler. Araştırmacıların yem olarak ortada bıraktığı bilgisayarlar, ağda sadece 4 saat içerisinde zararlı yazılımların hedefi olmaya başlar. Gerçekten de inanılmaz derecede kısa bir süre...

Ancak her şey göründüğü gibi değil. Bu zararsız görünen bilgisayarlar aslında oldukça sofistike bir yazılım çalıştırır.

Her şey göründüğü gibi değil

Bu yazılım masum bir bilgisayarı taklit eder. Üzerinde kurulu olan yazılımların yama seviyelerine kadar, çok detaylı bir şekilde gerçekleştirilen taklit gerçeğinden ayırt edilemeyecek kadar başarılıdır. Gelen bağlantı isteklerini alır ve gerçek bir bilgisayarın vereceği tepkileri verir. Bu esnada olan biten her şeyi kaydeder.

Bu hacker tuzakları kasıtlı olarak yavaş çalışırlar. Bu sayede zararlı yazılımların yayılma hızı da düşürülmüş olur. Kaydedilen verilen analiz edildiğinde, bu zararlı yazılımlara karşı çözümler üretilir.

TCP/IP protokolünün çalışma prensipleri sayesinde, bu sitelerdeki trafiğin yanlış yorumlanmasına ya da masum kullanıcıların girmesine imkan yoktur. Bu sistemlerin endekslenmemesinin sebebi de budur; karanlıkta tutulan bu ağlara ancak bulaşacak yeni PC arayan zararlı yazılımlar ya da ele geçirecek bilgisayar arayan hacker erişebilir.

Yorumlar
Burak
Surekli sizi takip ediyorum. Bu haberinizi cok begendim. Boyle haberlere daha agirlik verseniz bir numara olucaksiniz
Cevapla
serkan
uzun zamandır telefonumda bu uygulamayi kullanıyorum gerçekten güzel daha güzel yerlere geleceğinizi umuyorum
Cevapla
baran
uygulama güzel ama haberleri yavaş yüklüyor ve ekranı döndürünce herşeyi baştan yüklüyor bunun dışında sürekli güncel olması ve işlevselliği hoşuma gidiyor
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.