İnternette kendinizi korumanın 10 yolu - Page 1

Peki bizler son derece sofistike becerilere sahip hacker’lara ya da siber savaşa giren ülkelere karşı nasıl mücadele edebiliriz? Bu sorunun yanıtı, ne yazık ki ‘hayır, mücadele edemeyiz’dir. Eğer bir hükümet ya da hacker bilgisayarınıza girmek isterse, girer, bunun kaçarı yoktur. Ancak bazı önlemler alarak hackerların işini zorlaştırmak, bizim elimizde. ‘Siber temizlik’ yapmak, internette kendimizi bir nebze de olsa güvence altına almak için çok önemli. İşte bu temizliği yapmanın yolları:

İnternette kendinizi korumanın 10 yolu - Page 2

Zor bir şifre oluşturun: Bilin bakalım geçen yıl internet kullanıcıları arasında en popüler şifre ne? En popüler şifre, ‘şifre,’ derseniz pek de yanılmış olmazsınız. Şifre uygulamaları üreten SplashData şirketi, her yıl ‘yılın en kötü şifreleri’ni açıklayan bşr rapor yayınlıyor. Bu listeye göre geçen yıl en çok kullanılan, hack edilmeye en yatkın, en kötü şifre, ‘şifre’ kelimesinin İngilizce karşılığı olan ‘password’dü. SplashData’ya göre listenin ikinci sırasında ‘123456’ var. İnternet güvenliğinizi sağlamak için hiçbir şey yapmasanız bile şifrenizi zorlaştırın, kimsenin tahmin edemeyeceği hale getirin.

İnternette kendinizi korumanın 10 yolu - Page 3

En az sekiz karakter kullanın, büyük ve küçük harfleri, sembolleri ve rakamları karıştırın. Ve kesinlikle kedi ya da köpeğinizin, gittiğiniz okulların ya da sevgilinizin adını şifre olarak kullanmayın.

İnternette kendinizi korumanın 10 yolu - Page 4

Şifrenizi sık sık değiştirin: Birçoğumuzun en çok düştüğü hatalardan biri tek bir şifteyi birkaç hesapta birden kullanmak ya da şifremizi aylarca, hatta yıllarca hiç değiştirmemek. Zor bir şifre yaratmak başlıbaşına bir iş! Bunu hepimiz biliyoruz. Ve böyle bir şifreyi sık sık değiştirmek daha da zor bir iş. Ancak internet güvenliği için bunu yapmaya kesinlikle değer. Unutmayın, ne kadar zor olursa olsun, kırılamayacak şifre yoktur. Bu nedenle sık değişiklik yapmak şart.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.